اعتیاد از یک بیماری زمینه‌ای جسمی یا روحی نشأت می‌گیرد

راهنمای جامع استان زنجان

به گزارش راهنمای جامع استان زنجان به نقل از ایسنا،

سیدرضا موسوی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: اگر بیماری زمینه‌ای فرد معتاد تشخیص داده شود، درمان او مقرون به صرفه‌تر خواهد بود و پاسخ به درمان، سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه، مصرف مواد، علت بیماری اعتیاد نیست بلکه علامت آن است، افزود: اگر در ترک اعتیاد، بیماری زمینه‌ای تشخیص داده نشود و فقط به قطع مصرف مواد بسنده شود، قطعا بازگشت بیماری به طور متعدد اتفاق خواهد افتاد.

مسئول فنی درمانگاه اعتیاد مرکز آموزشی، درمانی شهید بهشتی زنجان، با تاکید بر اینکه قطع مصرف، به هیچ‌وجه تمام درمان اعتیاد نیست، تصریح کرد: کمپ‌هایی که با وضعیت فعلی در زمینه‌ ترک اعتیاد فعالیت می‌کنند، به هیچ عنوان برای درمان اعتیاد توصیه نمی‌شوند زیرا در آنها مقوله درمان طبی و تشخیص تغییرات فیزیولوژیک و پاتولوژیکی که به واسطه‌ مصرف مواد در فرد بیمار به وجود آمده است، اتفاق نمی‌افتد.

موسوی‌زاده خاطرنشان کرد: بیماری اعتیاد، معلول بیماری‌های زمینه‌ای دیگر است و تا زمانی‌که این علت‌ها تشخیص داده نشود، ده‌ها بار مراجعه به کمپ، در درمان اعتیاد، نتیجه‌بخش نخواهد بود.

این متخصص مدیریت، پیشگیری و کنترل اعتیا (MD-MPH)، دومین نکته‌ کلیدی در درمان اعتیاد را ایجاد سرمایه‌ اجتماعی برای فرد رها شده عنوان کرد و گفت: اگر فرد معتاد، تحت درمان قرار گیرد ولی اجتماعی شدن او فراموش شود، توسط جامعه طرد شده و بیماری او عود پیدا می‌کند.

وی در خصوص اینکه چرا برخی مصرف‌کنندگان مواد، درمان نمی‌شوند یا پس از درمان، دوباره به سمت مصرف بازمی‌گردند، اظهار کرد: در چنین مواردی، یا بیماری زمینه‌ای فرد مصرف‌کننده، درمان نشده و یا به اجتماعی شدن فرد، توجه نشده است.

مسئول فنی درمانگاه اعتیاد مرکز آموزشی، درمانی شهید بهشتی زنجان با بیان اینکه مصرف منظم دارو با دز مشخص و تحت‌نظر پزشک، سومین نکته کلیدی در روند ترک اعتیاد است، خاطرنشان کرد: برخی مصرف‌کنندگان برای ترک مصرف، لازم است به مدت طولانی دارودرمانی شوند ولی متاسفانه برخی خانواده‌ها آگاهی کافی در این خصوص ندارند و گمان می‌کنند مصرف دارو، به منزله‌ نوع دیگری از اعتیاد است.

موسوی‌زاده با اشاره به اینکه دارو باعث ایجاد تغییرات روانی مثبت در بیمار می‌شود و به او کمک می‌کند به سمت زندگی و جامعه بازگردد، افزود: بر طبق آمار موجود، ۶۰درصد مصرف‌کنندگان مواد، لازم است به منظور ترک، به مدت بیش از یک سال دارو مصرف کنند و تنها ۵درصد از معتادان می‌توانند بدون مصرف داروی مخدر، درمان شوند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا