دریافت سیگنال‌هایی از یک کهکشان | ۸۰۰ میلیون سال نوری آن طرف‌تر چه خبر است؟


یک کهکشان در فاصله ۸۰۰ میلیون سال نوری از ما، مجموعه‌ای از تشعشعات را منتشر کرده که توسط یک تلسکوپ رادیویی فرکانس پایین در استرالیا ثبت شده است.

به گزارش راهنمای جامع زنجان و به نقل از روزنامه سان، این یافته‌ها پیش‌تر بر درک اخترشناسان از اعماق فضا تأثیر گذاشته است، اما محققان خوشه کهکشانی دوردست Abell ۳۲۶۶ را از زمان کشف آن در سال ۲۰۰۶ رصد کرده‌اند.

مطالعه جدیدی که در آکسفورد آکادمیک منتشر شده است، مشاهدات رادیویی جدیدی را که از Abell ۳۲۶۶ در سراسر جهان سرچشمه می‌گیرد، نشان می‌دهد.

کریستوفر ریزلی و تسا ورنستروم، نویسندگان این مطالعه نوشتند: «ما و تیم بین‌المللی همکاران‌مان مجموعه‌ای از اشیاء رادیویی که به ندرت مشاهده می‌شوند را شناسایی کرده‌ایم؛ یک یادگار رادیویی، یک هاله رادیویی و گسیل رادیویی فسیلی. آنها با نظریه‌های موجود در مورد منشاء چنین اشیایی و ویژگی‌های آنها مخالفت می‌کنند.»

بقایای رادیویی محصول انفجارهای عظیم انرژی هستند که توسط امواج ضربه‌ای انرژی می‌گیرند. اما چیزی که محققان را شگفت‌زده کرد، شکل مقعر اثر رادیویی مشاهده شده بود.

نویسندگان مطالعه، به درستی آن «یادگار راه اشتباه» نامیدند.

ریزلی نوشت: «داده‌ها، درک ما را از نحوه تولید آثار تغییر داده است و ما همچنان در حال کار برای رمزگشایی فیزیک پیچیده پشت این اشیاء رادیویی هستیم. این شکاف‌هایی را در درک ما از چگونگی تکامل این منابع نشان می‌دهد؛ شکاف‌هایی که در تلاش برای پر کردن آنها هستیم.»

تلسکوپ رادیویی Murchison Widefield Array نیز تابش سیاهچاله‌ای را مشاهده کرد که شعله‌ور شده بود.

این تشعشع که امروزه به عنوان یک فسیل رادیویی وجود دارد، بقایای یک رویداد کیهانی بزرگ محسوب می‌شود که صدها میلیون سال نوری پیش از ما رخ داده است.

محققان همچنین اولین مشاهده هاله رادیویی را در Abell ۳۲۶۶ یافتند، اگرچه مدت‌ها گمان می‌رفت که این هاله مکانی است که در آن هاله‌ها تشکیل می‌شود.

Abell ۳۲۶۶ نشان‌دهنده یک خوشه کهکشانی در جهان است که در آن محققان می‌توانند پدیده‌های فضایی را که به‌صورت محلی قابل مشاهده نیستند، مطالعه کنند.

پروژه‌هایی مانند مطالعه Abell ۳۲۶۶ و تلسکوپ فضایی جیمز وب در تلاش هستند تا فضای اعماق را از یک راز پنهان خارج کنند.

راهنمای جامع استان زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا