دستگیری کلاهبرداران میلیاردی در زنجان

به گزارش راهنمای جامع استان زنجان به نقل از فارس،


رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان زنجان از شناسایی و دستگیری اعضای باندی که با ارسال پیامک جعلی ابلاغیه قضایی اقدام به کلاهبرداری و فیشینگ حساب بانکی می‌کردند، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، سید احمد موسوی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با مراجعه تعدادی از شهروندان مبنی بر برداشت غیر مجاز از حساب آن‌ها رسیدگی به موضوع در دستور کار ماموران پلیس فتای استان زنجان قرار گرفت.
وی در ادامه افزود: ماموران در بررسی‌های صورت گرفته دریافتند که کلاهبرداران با ارسال پیامک جعلی ابلاغیه ثنا و فریب قربانیان به روش نصب نرم افزار‌های مخرب بر روی موبایل، اطلاعات گوشی و اطلاعات کارت بانکی آنان را هک و از آن‌ها سوء استفاده می‌کردند.
رئیس پلیس فتای استان زنجان در ادامه تصریح کرد:ماموران در بررسی های خود دریافتند که، نرم افزار جعلی این افراد به گونه‌ای طراحی شده است که به واسطه نصب این نرم افزار بر روی گوشی مخاطبان، به تمامی پیامک‌های کاربران دسترسی داشتند و از طریق دریافت اطلاعات و رمز کارت‌های بانکی، اقدام به فیشینگ و تخلیه حساب قربانیان و واریز به کارت های اجاره ای که در اختیار داشتند، کرده و از این طریق اقدام به تهیه ارز می کردند.
موسوی ادامه داد: با آغاز تحقیقات تخصصی و بررسی‌های فنی و سایبری، ردپای مجرمان در فضای مجازی و حقیقی شناسایی و پس از هماهنگی‌های قضائی ۵ نفر از اعضای اصلی این باند در یکی از استان های همجوار دستگیر و به پلیس فتا منتقل شدند.
وی با اشاره به اینکه ۳۲۸ کارت بانکی که متهمان اجاره کرده و اقدام به کلاهبرداری می‌کردند کشف و تاکنون ۸۰ مالباخته شناسایی شده است افزود: کارشناسان ارزش اموال کلاهبرداری شده را ۳۹ میلیارد ریال اعلام کردند. 
رئیس پلیس استان زنجان با بیان اینکه پیامک اصلی سامانه ثنا، فاقد لینک بوده و از سر شماره شخصی ارسال نمی‌گردد افزود: شهروندان توجه کنند به هیچ وجه برای مشاهده ابلاغ قضایی، نیاز به واریز وجه نیست و سر شماره Adliran تنها مرجع معتبر پیگیری بوده و در صورت مشاهده اینگونه پیام‌ها فقط آن را حذف نمایند و روی لینک ناشناس کلیک نکنند.
وی از هموطنان خواست: هرگونه محتوا و برنامه مشکوک را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری به شماره ۰۹۶۳۸۰ یا سایت پلیس فتا به آدرس: www.Cyberpolice.ir  بخش گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.
 انتهای پیام/۷۳۰۰۴


راهنمای جامع استان زنجان

منبع : فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا