روش عجیب نگه داشتن دندان‌ها توسط این زن ثروتمند قرن هفدهمی! | رنج‌هایی که آن دالگر در زندگی کشید

دانشمندان اخیرا راز یک اشراف‌زاده فرانسوی در نگه داشتن دندان‌هایش را کشف کرده‌اند. محققان می‌گویند این زن در زندگی فشارهای زیادی را تحمل کرده است.

به گزارش راهنمای جامع زنجان و به نقل از ساینس الرت، دانشمندان دانشمندان رازی را که یک اشراف‌زاده فرانسوی ۴۰۰ سال با خودش دفن کرده بود، کشف کرده‌اند: او از سیم طلا برای جلوگیری از افتادن دندانش‌هایش استفاده می‌کرد.  

جسد آن دالگر که در سال ۱۶۱۹ درگذشته است، در ۱۹۸۸ حین کاوش‌های باستان‌شناسی در شاتو د لاوال در شمال غربی فرانسه کشف شد. این جسد مومیایی شده در تابوت سربی گذاشته شده و اسکلت و دندان‌های او به خوبی حفظ شده بود. 

در آن زمان، باستان‌شناسان متوجه شدند که او یک پروتز دندانی دارد، اما ابزار اسکن پیشرفته‌ای برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در این باره در اختیارشان نبود. ۳۵ سال بعد، تیمی از باستان‌شناسان و دندانپزشکان تشخیص دادند که دالگر از بیماری پریودنتال رنج می‌برد که باعث می‌شد دندان‌هایش لق شوند. 

اسکن پرتو مخروطی که از اشعه ایکس برای ساخت تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌کند، نشان داد که از سیم طلایی برای نگه داشتن و سفت کردن چندین دندان او استفاده شده است. او همچنین یک دندان مصنوعی از عاج فیل داشت، برخلاف اینکه در آن زمان استفاده از دندان‌های ساخته شده از دندان اسب آبی متداول بود. 

روزن کولتر، باستان‌شناس در موسسه ملی تحقیقات باستان‌شناسی پیشگیرانه فرانسه و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: اما این کار دندانپزشکی تزئینی فقط وضعیت او را بدتر کرد. 

به گفته محققان، سیم‌های طلا در طول سال‌ها نیاز به سفت شدن مکرر داشتند که باعث بی‌ثباتی بیشتر دندان‌های مجاور دندان لق می‌شد. دالگر احتمالا در زمانه‌ای که ظاهر افراد باید مطابق با جایگاه اجتماعیشان هماهنگ می‌شد، به عنوان یک زن اشرافی با این دندان‌ها و سیم طلاییش، درد و ناراحتی زیادی را تحمل کرده است. 

کولتر به خبرگزاری فرانسه گفت که «آمبروز پار»، معاصر دالگر که پزشک چندین پادشاه فرانسه بود و پروتزهای دندانی مشابهی را طراحی کرده بود، مدعی بود که اگر بیمار بی‌دندان باشد، گفتارش فاسد می‌شود.»

کولتر گفت که لبخند زیبا به ویژه برای دالگر که به عنوان یک فرد اجتماعی «جنجال‌برانگیز» دو بار بیوه شده بود و «شهرت خوبی نداشت» اهمیت داشت.

روش عجیب نگه داشتن دندان‌ها توسط این زن ثروتمند فرانسوی قرن هفدهمی! | رنج‌هایی که آن دالگر در زندگی کشید

جنگ و بیوه شدن

دالگر در یک دوره دشوار در تاریخ فرانسه زندگی می‌کرد. او یک اوگنوی پروتستان بود که در جنگ‌های فرانسه در اواخر دهه ۱۵۰۰ علیه کاتولیک‌ها جنگیدند. در سن ۲۱ سالگی، او یک بار بیوه شده بود و از این ازدواج صاحب یک پسر شده بود. هنگامی هشتمین جنگ کشور را فرا گرفت، دالگر و پسرش مجبور شدند در حالی که اموالشان توسط پادشاه تصرف شده بود، از کاتولیک‌ها پنهان شوند. 

بیشتر بخوانید:

  • رازهایی که سی‌تی‌اسکن یک مومیایی ۲۳۰۰ ساله فاش کرد | پسر طلایی مصر با ۴۹ طلسم عجیب

پسرش دالگر بعدها به مذهب کاتولیک گروید و برای جنگ به مجارستان رفت و در سن ۲۰ سالگی در جنگ جان باخت. پس از آن دالگر بر اثر بیماری در سن ۵۴ سالگی درگذشت. کولتر گفت: دندان‌های دالگر نشان می‌دهد که او استرس زیادی را پشت سر گذاشته است. 

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی تخمین زده می‌شود که تقریبا یک پنج بزرگسالان جهان به بیماری پریودنتال شدید گرفتار می‌شوند. 

راهنمای جامع استان زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا