رونق تولید، افزایش ارزش پول ملی و کاهش تورم را تضمین می‌کند

به گزارش راهنمای جامع استان زنجان به نقل از ایرنا،

دکتر محسن افشارچی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تولید تنها ابزار قابل کنترل برای حفظ ارزش پول ملی است و ارزش پول ملی هم به دارایی های کشور وابسته است، افزود: در میان دارایی‌های کشور که شامل مواردی مانند معادن، نفت، طلا و ارز، تولیدات صنعتی و کشاورزی است، آیتم هایی مانند نفت، طلا و معادن، ثابت هستند اما پارامتر تولید در اختیار ما قرار دارد که با کارکرد مناسب روی آن می‌توان دستاوردهای بسیاری داشت.

وی با اشاره به شعار سال و فرمایشات رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: فرمایشات رهبری پیشران بوده و چند سالی است که پتانسیل مضاعفی را در حرکت اقتصادی کشور می‌افزاید.

استاندار زنجان با بیان اینکه تاکیدات رهبری بر تولید و توجه ویژه به آن، امکان اشتغال را هم ایجاد می کند تصریح کرد: هرچه تولید بالا رود میزان اشتغال هم افزایش پیدا می‌کند.

افشارچی با تاکید بر اینکه فرمایشات رهبری در آغاز سال، بسیار مبارک و راهگشا است خاطرنشان کرد: در مواقعی که احساس می کنیم ادامه مسیر با مشکل مواجه می شود قطعاً به کارگیری رهنمودهای رهبری که در قالب شعار سال در آغاز هر سال مطرح می‌شود راه را نشان می دهد و بسیاری از مشکلات را حل کرده و از این پس نیز حل خواهد کرد.

مسئله تولید نجات دهنده اقتصاد کشورها است

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب به مسئله تولید، اظهار داشت: دلیل این سفارشات این است که مسئله تولید نجات دهنده اقتصاد کشورها است.

 استاندار زنجان گفت: همه دولتها در یک بازه زمانی مشخص، از تولیدات داخلی خود به صورت خاص حمایت و پشتیبانی کرده‌ و با وضع قواعد و قوانین، حساسیت خود نسبت به مسئله تولید را نشان داده اند.

افشارچی با اشاره به یک نمونه از پیشرفتهای اقتصادی در سطح دنیا افزود: تا قرن هجدهم، کشور انگلستان نسبت به برخی کشورها مانند بلژیک و هلند عقب بود و فقط صادرات پشم خام داشت تا اینکه یکی از پادشاهان آن، خام‌فروشی را ممنوع و برای واردات لباس تعرفه بالاتری تعیین کرد. 

 وی خاطرنشان کرد: دولت انگلستان به آنهایی که از محل پشم خام تولید و صادرات می‌کردند یارانه می‌دهد و بعد از صادرات هم بهره‌وری بیشتری به آنها می‌دهد و با این روش انگلستان روی غلتک صادرات می‌افتد و جالب تر اینکه برای حفظ جایگاه بالای خود در حوزه صادرات، به مستعمرات خود اجازه صادرات به انگلستان در بخش کالاها و خدماتی را که خودش در آنها توانایی دارد را نمی دهد و حتی مانع از تولیدات تکنولوژیهای بالاتر از تولیدات انگلستان می‌شود. 

 استاندار زنجان با تاکید بر اینکه ما نیز در استان و حتی کشور باید چنین مسیری را طی کنیم تصریح کرد: باید از تولید به عنوان ابزاری برای پیشرفت کشور استفاده کنیم.

افشارچی با بیان اینکه در استان نیز اولاً باید با توجه به هدف گذاری های کمی انجام شده در استان، افق نگاه ما به نقطه  راه اندازی تولید باشد گفت: برای تحقق این امر  باید ایجاد سرمایه گذاری های جدید منتج به تولید با توجه به  تنوع سبد تولیدات استان از جمله صنایع سلولزی کاغذی، فولادی، برق قدرت و صنایع معدنی که داریم استفاده کنیم.

وی افزود: در این حوزه اولین کاری که در استان کردیم این بود که از مجموعه سرمایه‌گذاران درخواست کردیم که امتداد حرکت اقتصادی خود را برای ما تعیین و مشخص کنند

و در مدت چند ماهی که مسئولیت را قبول کرده‌ام تلاش کردیم مجموعه سرمایه‌گذاران استان را  برای افزایش تولیدات استان ترغیب و تشویق کنیم.

استاندار زنجان گفت: آنها جغرافیای استان و امکانات آن را به خوبی می شناسند و ما نیز سعی می کنیم بیشتر و بهتر در راستای حرکت اقتصادی آنها مساعدت های لازم را به عمل آوریم.

افشارچی با بیان اینکه در مرحله دوم سعی می‌کنیم تولیدات خود را بهتر کنیم افزود: تلاش می‌کنیم تنوع سبد تولیدات را افزایش دهیم و یکی از مواردی که علاقه مند به  افزایش تولید و سرمایه گذاری در آن بخش هستیم، صنایع غذایی است.

 وی اظهار داشت: بنابراین هم ادامه و گسترش  تولیدات و سرمایه‌گذاری‌های قبلی  و هم ایجاد سبد متنوع تر از تولیدات جدید از جمله اقداماتی است که در حال انجام آن هستیم.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه تسهیل‌گری در این حوزه سخت است افزود: بر اساس برآوردی که در سال گذشته کردیم متاسفانه، بانکهای ما در مسیر تولید حرکت نکردند و این مشکل در کل کشور بوده است.

 افشارچی با بیان اینکه یکی از مزایای تعیین شعار سال  توسط مقام معظم رهبری در بخش تولید، امکان بکارگیری  همه ابزارها  در آن مسیر است افزود: امیدواریم در سال جاری  بانک ها بخشی از تسهیلات خود را در مسیر تولید و سرمایه‌گذاری‌های جدید در این بخش به کار گرفته و به ما کمک کنند.

 وی هدف گذاری امسال را هدف‌گذاری کمی است عنوان کرد و گفت: سرمایه‌گذاری های جدید در بخش تولید برای امسال از نظر کمی مشخص شده است.

این مقام مسئوول از جمله اقدامات لازم برای افزایش بهره وری در بخش تولید را سرمایه گذاری های جدید و مشکل گشایی از  بنگاه های تولیدی عنوان کرد و اظهار داشت:  این مشکل‌گشایی از بنگاه های اقتصادی که در حال حاضر با مشکل روبرو هستند، خواهد بود و شامل هر دو دسته راکدها و نیز آنهایی که با تمام  ظرفیت کار می‌کنند، می‌شود.

 دکتر افشارچی با بیان اینکه این بنگاه ها را به صورت خاص در سال جدید مد نظر قرار خواهیم داد تا در راستای گره گشایی از موانع آنها، گام هایی برداریم گفت: مشکلات بنگاه های مشکل دار را حل می‌کنیم تا آنها نیز هنگام ورود به خط تولید در جهت افزایش تولیدات خود، حرکت هایی انجام دهند.

رونق تولید، افزایش ارزش پول ملی و کاهش تورم را تضمین می‌کند

راهنمای جامع استان زنجان

منبع : ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا