عرصه ساختمان‌های احداثی در اراضی تصرفی در زنجان واگذار می‌شوند

به گزارش راهنمای جامع استان زنجان به نقل از فارس،


معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: عرصه ساختمان‌های احداثی در اراضی تصرفیر زنجان، من‌جمله مناطق نجف‌آباد و اسلام‌آباد تعیین تکلیف و واگذار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، عبدالله حیدری در جمع خبرنگاران به طرح تعیین تکلیف و واگذاری عرصه ساختمان‌های احداثی در اراضی تصرفی دولتی واقع در محدوده یا حریم شهرها و شهرک‌ها قبل از سال ۱۳۹۴ اشاره و اظهار کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان در نظر دارد در راستای آئین‌نامه اجرایی بند (ک) تبصره (۱۱) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور تصویب نامه هیئت وزیران به «شماره ۱۲۵۵۴۰» به تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱ موضوع تعیین تکلیف عرصه ساختمان‌های احداثی در اراضی دولتی که توسط اشخاص قبل از تاریخ مذکور تصرف و براساس طرح‌های مصوب شهری در آن ساخت و ساز صورت گرفته و در حال بهره برداری می‌باشد به مالکین اعیانی واگذار کند.
معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان ابراز کرد: در این راستا به اطلاع مالکین اعیان احداثی در اراضی تصرفی دولتی، مشمول آئین‌نامه اجرایی فوق می‌رساند در راستای رسیدگی و تعیین تکلیف و واگذاری عرصه تصرفی با در دست داشتن مدارک و مستندات مالکیت اعیان (از قبیل اسناد رسمی، صلح نامه و مبایعه نامه و سایر موارد) و همچنین مدارک شناسایی از قبیل (شناسنامه و کارت ملی مالک اعیان و همسر) و سایر مدارک و مستندات مربوط به ساختمان احداثی از قبیل قبوض (اّب، برق و گاز و تلفن)، پروانه ساختمانی، عوارض شهرداری و غیره به معاونت املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان «اداره واگذاری» مراجعه کنند.
وی با اشاره به اینکه این مالکین تا پایان سال ۱۴۰۱ مهلت دارند نسبت به اجرای آئین نامه مورد نظر اقدام کنند و تاکید کرد: متقاضیان جهت بهره مندی از تسهیلات مندرج در آئین نامه اجرایی قانون مذکور باید قبل از اتمام مهلت اجرای مصوبه هیأت وزیران درخواست‌های خود را به همراه مدارک و مستندات فوق، به خیابان خرمشهر جنب اداره کل امور اقتصادی و دارایی -اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان معاونت املاک حقوقی -اداره واگذاری مراجعه کرده و نسبت به تکمیل فرم درخواست استفاده از تسهیلات مقرر در آئین نامه اجرای مندرج در تصویب نامه هیئت وزیران اقدام کنند.
حیدری ابراز کرد: همچنین متقاضیان می‌توانند با شماره تلفن ۳۳۷۷۴۸۱۱ تا ۱۳ تماس حاصل کرده و سؤالات خود را مطرح کنند و لذا درخواست‌های خارج از مهلت اجرای مصوبه قابل پذیرش نیست.
معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان تصریح کرد: اراضی تصرفی شامل اراضی دولتی در داخل محدوده حریم شهرها و شهرک‌ها که در مالکیت سازمان ملی زمین و مسکن بوده و توسط اشخاص حقوقی و حقیقی قبل از تاریخ یکم فروردین ماه ۱۳۹۴ تصرف و یا احداث شده و در حال بهره‌برداری باشد مشمول این آئین‌نامه است.
وی با بیان اینکه این آئین‌نامه مشمول بناهای ساختمانی با مصالح با دوام است، افزود: آن دسته از اراضی که صرفا در آن به صورت ساختمان‌های پیش ساخته، دیوار کشی و غرس اشجار ،کشت و زراعت هستند از شمول این آئین نامه خارج هستند و همچنین عرصه تصرفی در اراضی مسکونی باید حداکثر معادل حد نصاب تفکیک طرح‌های مصوب شهری بوده و با بنای احداثی تناسب داشته باشد به نحوی که میزان عرصه از چهار برابر اشغال بیشتر نباشد.
حیدری متذکر شد: افرادی می‌توانند از این امتیاز (طرح تعیین تکلیف و واگذاری عرصه ساختمان‌های احداثی در اراضی تصرفی دولتی) استفاده کنند که خود یا همسر انها از دولت، مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی زمین و یا واحد مسکونی دریافت نکرده باشند.
معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان بیان کرد: همچنین براساس مصوبه، شهرداری‌ها مکلف هستند طی بازه زمانی ۱۰ روز نسبت به پاسخ اداره کل راه و شهرسازی استان و دفاتر رسمی از حیث انطباق عرصه با طرح مصوب شهری اقدام کنند.
وی متذکر شد: عرصه ساختمان‌های احداثی در اراضی تصرفی در سطح استان زنجان و در شهر زنجان از جمله مناطق نجف‌آباد و اسلام‌آباد تعیین تکلیف و واگذار می‌شوند.

انتهای پیام/۷۳۰۰۹


راهنمای جامع استان زنجان

منبع : فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا