فعالیت‌ نیروی دریایی ارتش در حوزه دیپلماسی دریایی

راهنمای جامع استان زنجان

به گزارش راهنمای جامع استان زنجان به نقل از ایسنا،

دریادار علی رستمی ظهر امروز (۱۱ آذرماه) در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه زنجان، با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای دفاع‌مقدس به ویژه شهدای نیروی دریایی ارتش، اظهار کرد: سفیدپوشان نیروی دریایی با از خودگذشتی، با تمام قوا از انقلاب و ایران اسلامی دفاع خواهند کرد. امروز نیروی دریایی در آب‌هایی حضور مقتدرانه دارد که دشمنان تصورش را هم نمی‌کردند.

وی با اشاره به نهضت خودکفایی در نیروی دریایی ارتش، افزود: نه تنها امنیت پایدار را در همه آب‌های سرزمینی و فراسرزمینی برقرار کرده‌ایم، بلکه در اقصی نقاط جهان در حال دفاع از منافع ملی ایران اسلامی هستیم. 

دریادار رستمی با اشاره به فعالیت‌های نیروی دریایی ارتش در حوزه بین‌المللی، ادامه داد: در تلاش برای ارتقای سطح امنیت جمعی در مناطق دریایی اقیانوس‌های مهم هستیم؛ نیروی دریایی ارتش ایران اسلامی در اقیانوس هند و دریای سرخ حضور دائمی و گسترده دارد.

وی با اشاره به امکانات و ظرفیت‌هایی که نیروی دریایی در این مأموریت‌ها نیاز دارد، ادامه داد: نیروی دریایی ارتش با جدیت از منافع و منابع کشور و منطقه و با همه قوا در شمال اقیانوس هند و دریای سرخ دفاع می‌کند.

وی به سایر فعالیت‌های این نیرو اشاره کرد و افزود: دریای خزر تحت‌نظر چشمان دریایی ارتش ایران است؛ همچنین دید و بازدیدهای متقابل بندری، انجام رزمایش‌های مشترک و مرکب، تعاملات و تبادلات آموزشی و عملیاتی، مشارکت در اجلاس‌ها و نشست‌های مختلف دریایی و میزبانی و مشارکت در مسابقات نظامی، از جمله فعالیت‌های این نیرو در توسعه دیپلماسی و عمق‌بخشی به آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

رستمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام دشمنان در انهدام ناوشکن‌های ایران در دوران دفاع‌مقدس، بیان کرد: در آن زمان تلاش دشمنان ناکام‌ ماند و مشاهده کردید که چگونه ناوشکن‌های آمریکایی به دست پرتوان نیروی دریایی ارتش احاطه شد.

دریادار ارتش اضافه کرد: ما در نیروی دریایی ارتش با اعزام بیش از ۸۷ ناوگروه عملیاتی به دریاهای دوردست نه تنها تامین امنیت ناوگان تجاری کشور را برقرار کرده‌ایم بلکه به کشتی‌ها و شناورهای سایر کشورها در خطوط کشتی‌رانی بین‌المللی کمک کرده‌ایم. 

وی با اشاره به اهمیت برقراری امنیت در دریاهای دوردست و تأثیرات آن بر اقتصاد کشور، تصریح کرد: در حوزه دیپلماسی دریایی امروز بسیار فعال هستیم و پرچم مقدس کشورمان در آب‌های آزاد جهان به معرض نمایش گذاشته شده است که این امر نشان از بالا بودن توان علمی، صنعت فعالان عرصه صنایع دریایی، وزارت دفاع و مجموعه نیروهای مسلح است.

رستمی با بیان اینکه نیروی دریایی در طول سال رزمایش‌های متعددی دارد و در دریای جنوب رزمایش‌های تخصصی متفاوتی توسط یگان‌های تفنگدار و تکاور دریایی، موشکی، جنگال، هوادریا و سطحی و زیرسطحی انجام می‌شود، تشریح کرد: نیروی دریایی ارتش جلوه‌هایی از اقتدار نظام است.

وی با اشاره به اینکه حضور نیروی دریایی نه فقط برای امنیت مرزها بلکه برای حضور در اقیانوس‌ها و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در آبراه‌های بین‌المللی بسیار اطمینان‌بخش است، خاطرنشان کرد: پرچم جمهوری اسلامی ایران در اقیانوس اطلس و آرام به اهتزار درآمده است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا