مجوز مشاوران املاک زنجان در خرید و فروش مسکن ملی باطل می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، ۱۰ دی ماه امسال بود بهروز عباسی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زنجان در نامه‌ای به محمد بازرگان رئیس اتاق اصناف استان خواستار برخورد با مشاوران املاک متخلف در زمینه خرید و فروش غیرقانونی طرح نهضت ملی مسکن شد.

در این نامه آمده بود: متأسفانه برخی از مشاورین املاک در سطح شهر اقدام به خرید و فروش امتیاز طرح نهضت ملی مسکن می‌کنند و حتی در مواردی نیز واگذاری این امتیاز همزمان به اشخاص متعدد و با دریافت مبالغ از چندین فرد انجام یافته که باعث از دست رفتن سرمایه افراد فریب خورده و افزایش مراجعین به مراجع قضایی می‌گردد.

در ادامه دادستان زنجان خواستار نظارت بیشتر از مشاوران املاک شده بود: از آنجایی که این امتیاز در این مرحله قائم به شخص محسوب می‌شود و از طرفی واگذاری آن با اهداف طرح در منافات است و مشخص نبودن اوصاف مورد قرارداد زمینه بروز اختلافات آتی را نیز در پی دارد مقتضی است دستور فرمایید در راستای صیانت از حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم و تشکیل پرونده‌های قضایی، به تمام مشاورین املاک سطح شهر ابلاغ از هرگونه تنظیم و انعقاد قرارداد واگذاری این امتیاز خودداری کنند و بازرسی‌های مستمر و منظمی به منظور مقابله با تخلفات این حوزه معمول و نتیجه این اقدامات را ظرف ۳۰ روز آتی به این مرجع ارسال کنید.

همچنین حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی رئیس‌کل دادگستری استان زنجان در جلسه بررسی قراردادهای مشارکت در ساخت و پیش فروش ساختمان از افزایش ورودی پرونده‌های ساختمانی انتقاد کرده بود. وی معتقد بود نظارت بر مشاورین املاک و اینکه بر اساس ضوابط فعالیت کنند از سوی مسئولان امر، اتاق اصناف و اتحادیه مشاورین  یک ضرورت است.

وی با تأکید بر اینکه محاکم نیز از پذیرش قولنامه‌های کاغذی و دستی پرهیز کنند تا بنگاه‌ها ملزم به ثبت کلیه اقدامات در سامانه مشاورین املاک کنند، گفت: پایش بنگاه‌های املاک با فوریت انجام شود و بنگاه‌های که فاقد مجوز هستند تعطیل شوند.

دستور دادستان زنجان برای برخورد با خرید و فروش غیرقانونی مسکن ملی

در همین راستا محمد بازرگان رئیس اتاق اصناف استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: با توجه به درخواست دادستان زنجان، از همان روز نظارت‌های قوی بر روی عملکرد مشاوران املاک در سطح شهر زنجان آغاز شده و با جدیت با متخلفان برخورد شده است.

وی با بیان اینکه اتاق اصناف هفت گروه نظارتی را در اختیار اتحادیه مشاوران املاک گذاشته است، گفت: اگر در بازرسی‌ها و نظارت‌ها متوجه شویم که در خرید و فروش غیرقانونی مسکن ملی اقدامی شده قطعاً برخورد قاطعی با این افراد خواهیم کرد.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان تشریح کرد: اگر متوجه شویم که مشاور املاکی در زمینه خرید و فروش غیرقانونی طرح مسکن ملی اقدامات زیادی کرده است بدون فوت وقت جواز آن را باطل خواهیم کرد چرا که پیش از این بارها مسئولان نظارتی و قضایی تأکید کرده بودند که هرگونه خرید و فروش این مسکن‌ها غیرقانونی است.

وی با اشاره به اینکه افراد زیادی در نوبت قرار دارند که جواز کسب مشاوری املاک در شهر زنجان دریافت کنند، گفت: بیش از ۵۰۰ نفر در نوبت دریافت جواز کسب هستند ولی واقعیت این است که تعداد مشاورین املاک در شهر زنجان بالاست و امکان جواز کسب به همه متقاضیان وجود ندارد.

بازرگان با تأکید بر اینکه پایش بنگاه‌ها و مشاوران املاک در زنجان آغاز شده است، گفت: طی چند روز گذشته، حدود ۳۰ پروانه کسب مشاوران املاک در زنجان به دلایل مختلف از جمله وقوع تخلفات باطل شده است.

انتهای پیام/ن

راهنمای جامع استان زنجان

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا