واکسن ارزان برای بیماری که ۳۹ میلیون نفر از مردم دنیا را اسیر کرده است


پیشرفت‌های درمانی بیماری مرموز آلزایمر به مرحله تولید واکسن رسیده‌است. درمان‌هایی که باعث حذف پروتئین‌های سمی از مغز می‌شوند، دانشمندان و مدیران شرکت‌های دارویی را به‌سمت ساخت واکسن‌هایی برای درمان بیماری غارت‌کننده حافظه سوق‌داده‌اند.

به گزارش راهنمای جامع زنجان به نقل از فاکس‌نیوز، این واکسن می‌تواند درمانی ارزان‌ و آسان برای میلیون‌ها مبتلا به این بیماری باشد. بررسی پایگاه داده ClinicalTrials.gov در آمریکا، نشان داد که آزمایش‌های بالینی حداقل ۷ واکسن آلزایمر در دست اقدام یا مرحله نهایی هستند که برای مهار سیستم ایمنی و خلاصی مغز از شر پروتئین‌های مرتبط با بیماری بتا آمیلوئید یا تاو طراحی شده‌اند.

توسعه دوباره واکسن آلزایمر به‌دنبال نخستین تلاش امیدوارکننده در بیش از ۲۰سال پیش آغاز شد. البته مطالعه ۲۰سال پیش، بعد از اینکه ۶درصد از داوطلبان به التهاب مغزی تهدیدکننده زندگی، موسوم به مننژوانسفالیت مبتلا شدند، رها شد. سپس محققان به مسیر ایمن‌تری روی آوردند و آنتی‌بادی‌های بسیار هدفمند ساخت بشر را به بیماران تزریق کردند که از دستگاه ایمنی بدن می‌گریزند.

۲ داروی لمکبی (Leqembi) از شرکت ایسایی و بایوژن و دونانماب از شرکت (Eli Lilly) برای درمان آلزایمر رونمایی شده‌اند که اکنون تحت بررسی نظارتی ایالات متحده‌اند. روش درمانی این دو دارو به شکل حذف آمیلوئید است که کلید مبارزه با آلزایمر در افراد مبتلا به بیماری در مراحل اولیه است. این موفقیت پس از سال‌ها شکست در پی زیر سؤال بردن نظریه حذف آمیلوئید به‌دست آمد.

بیشتر بخوانید:

  • تولید کرم ترمیم زخم ایرانی به روش شخصی‌سازی‌

دانشمندان حالا متوجه شده‌اند که نخستین واکسن تولید شده چه مشکلی داشت و در حال آزمایش واکسن‌هایی هستند که امیدوارند بدون ایجاد التهاب اضافی، پاسخ ایمنی را تحریک کنند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده نیز با اعلام وضعیت اضطراری برای این واکسن، بررسی‌های آن را سرعت داده است. واکسنی که هر سه‌ماه یک یا ۲دو بار در سال تجویز می‌شود، می‌تواند بهتر از تزریق‌های گران‌قیسمت دارویی مانند لکمبی باشد و راحت‌تر در دسترس ۳۹میلیون نفر مبتلا به آلزایمر در سراسر جهان قرار بگیرد.

راهنمای جامع استان زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا