کشف عجیب مریخ‌نورد استقامت را ببینید | سنگ‌های مریخی که برای‌مان آشنا هستند


مریخ‌نورد استقامت ناسا اخیراً مجموعه‌ای از سنگ‌های مریخی را که به‌طور عجیبی آشنا به نظر می‌رسند، تجزیه و تحلیل کرده است، مانند جایی که جریان‌های آتشفشانی به اقیانوس آرام در هاوایی می‌رسند، یا جایی که آنها با اقیانوس اطلس در ایسلند برخورد می‌کنند.

به گزارش راهنمای جامع زنجان و به نقل از سایت اینورس، این منطقه که سازند سیتاه نام دارد، صحنه جدیدترین تحقیقات در مورد آبی است که احتمالا میلیاردها سال پیش از این منطقه عبور کرده است.

استقامت در فوریه ۲۰۲۱ روی مریخ فرود آمد. پس از فرود هیجان‌انگیز و اولین کمک بالگرد خود با نام نبوغ، شروع به کاوش در خانه جدید در دهانه جزرو کرد.

دانشمندان فکر می‌کنند که این بخش از مریخ، زمانی یک دریاچه باستانی را در خود جای داده بود و جای تعجب نیست که این دهانه را به یک هدف اصلی برای کسانی تبدیل می‌کند که نمی‌دانند آیا مریخ می‌توانست از حیات پشتیبانی کند یا خیر.

علاوه بر این، یک راز در مورد چگونگی پیدایش سنگ‌های آذرین جزرو وجود دارد: دانشمندان فکر می‌کنند سیتاه زمانی تشکیل شده که ورقه‌ای ضخیم از گدازه یا محفظه‌ای از ماگما سرد شده، اما آنها در وهله اول نمی‌دانند چه چیزی باعث ایجاد شرایط مذاب شده است. پس از سرد شدن، سنگ با کمی آب در تماس بوده است، در شرایطی که احتمالاً برای میکروارگانیسم‌ها قابل سکونت به نظر می‌رسد.

در همین رابطه ویدئوی زیر را تماشا کنید:

راهنمای جامع استان زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا