۹۱۴ اثر طبیعی و معنوی زنجان در فهرست آثار ملی و جهانی است

به گزارش راهنمای جامع استان زنجان به نقل از ایرنا،

سید سعید صفوی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه راە درست و اصولی حفظ و نگهداری بناهای تاریخی در استان واگذاری این اماکن به بخش خصوصی است افزود: واگذاری بناهای تاریخی از طریق صندوق احیاء سازمان میراث‌فرهنگی در سطح استان انجام می‌شود که هدف از این واگذاری‌ها اشتغال‌زایی پایدار، استفاده بهینه از بناهای تاریخی با کاربری‌های متناسب است.
وی با بیان اینکه احیای بافت تاریخی زنجان، بازار و معابر منتهی به بازار تاریخی، سراها، کاروانسراها و حفاظت از بناهای تاریخی در اولویت برنامه‌های این اداره کل است اضافه کرد: بعد از مرمت کامل برای سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی واگذار می‌شوند و هم‌اکنون بقعه‌های تاریخی میرزایی و سراهای بازار مانند ذبیحیان و ملک و بقعه چلبی اوغلو و حمام سالار در سلطانیه به بخش خصوصی واگذار خواهند شد.
این مسوول ادامه داد: در زمان حاضر خانه خدیوی، خانه معینی، سرای ناصری حمام حاجی داداش، بخش‌های مختلفی از گنبد سلطانیه و بازار تاریخی زنجان در حال مرمت هستند کاربری برخی از این بناها پس از مرمت و احیای گردشگری اقامتی‌-پذیرایی و یا فرهنگی تعیین می‌شود.
وی اظهار داشت: با رایزنی ها در حال تلاش هستیم تا روز ملی چاقوی زنجان را در تقویم ثبت کرده و زنجان را به‌عنوان شهر جهانی فلزات صنایع‌دستی معرفی کنیم.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان با اشاره به اینکه اشتغال یکی از موضوعات مهم استان است ادامه داد: توجه به حوزه صنایع‌دستی می‌تواند یکی از راه‌های رفع معضل بیکاری در استان باشد.
به گفته صفوی، صنایع‌دستی به دلیل فراوانی مواد اولیه، ارزانی، دسترسی آسان به آن و عدم نیاز به سرمایه‌گذاری بالا، نداشتن آلایندگی زیست‌محیطی، ارزش‌افزوده بالا میتواند بهترین گزینه برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال باشد.
وی یادآور شد: از طرفی به دلیل ارتباط تنگاتنگ صنایع‌دستی با صنعت توریسم، توجه به این بخش مییتواند برای جلب و جذب گردشگران به کشور سودمند باشد.
این مسوول خاطرنشان کرد: برگزاری تورهای علمی تفریحی می‌تواند در ایجاد انگیزه و علاقه برای دانش آموزان در جهت سوق دادن روحیه آن‌ها به سمت هنرهای سنتی و صنایع‌دستی موثر واقع شود.

۹۱۴ اثر طبیعی و معنوی زنجان در فهرست آثار ملی و جهانی است

راهنمای جامع استان زنجان

منبع : ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا