آب انبار یری پایین

در فضای مجاور مسجد مزبور و در منتهی الیه سمت جنوب شرقی شهر قدیم ( داخل قلعه ) قرار گرفته است . این آب انبار به شکل مستطیل و در فضای محدودی به مساحت ۲۴ – ۲۳ متر مربع ساخته شده است .

تاریخ احداث این آب انبار هویتی مجهول دارد و بهمین خاطر اطلاع دقیقی در دست نیست ، اما همجواری آن با مسجد و قابل مقایسه بودن سبک و سیاق معماری این دوعنصر ، همزمانی آنها را می تواند بازگو نماید. احداث مسجد یری پایین به استناد کتیبه مزبور در سال ۱۳۰۰ ه . ش اتفاق افتاده، بنا بر این تاریخ این آب انبار را می توان به آن منسوب نمود. آب این عنصر بوسیله جویهای سطح الارضی و با استفاده از آب قنات موسوم به قیز قید تامین می شده است. اکنون بدلیل تخریب دیواره های قبلی و مرمت نادرست، اتاقکی با دیوارهای آجری ساده و سقف تخت ایجاد شده است، اما طبق تحقیقی که در سالهای گذشته توسط گنجینه آب صورت گرفته، وضعیت معماری این آب انبار بدین شرح عنوان شده است.
 
(( محوطه ای به وسعت ۲۴ متر مربع با پلان مستطیل که طول آن ۶ متر و عرض آن ۴ متر قابل اندازه گیری است و با استفاده از آجر و ملات ماسه آهک ساخته شده است. سقف آن با قوس خوزی ( رومی ) مسقف گردیده و در سالهای اخیر بعنوان موتورخانه در اختیار مسجد قرار داده شده است.))

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا