امامزاده محمّد ماهوری

امامزاده محمّد ماهوری در زبان محلی به نام امامزاده محمّد باقر ماهوری مشهور بوده و طبق تحقیقاتی که به عمل آمد هیچ نوع نسب نامه برای مشارالیه پیدا نشده است. فقط با تحقیق بسیار مشخص شد نوشته ای در امامزاده بوده که سال ها قبل تحویل آقای جواد منتظری نامی شده است که فعلا” ساکن زنجان و امام نماز مسجد اسلامیه در امجدیه می باشد. با مراجعه به مشارالیه چون به سختی بیمار و بستری بودند نتوانستند اطلاعات بیشتری در اختیار قرار دهند. طبق اظهار اهالی محل، نسب ایشان به امام محمّد باقر علیه السلام می رسد.

موقعیت
بقعه امام محمّد ماهوری در ۱۴۰ کیلومتری از روستای شیت در طارم علیا از توابع چورزق واقع شده و برای رسیدن به این بنا می بایست از چورزق به طرف روستای شیت حدود ده کیلومتر طی طریق کرد.
 

توصیف بنا
 این بنا مربوط به قرن ۷ هجری بوده که با چند قطعه سنگ قبری که بدست آمده در زمان صفویه مورد مرمت قرار گرفته است .
این بنا در هشت ضلع پیوسته به هم که اضلاع آن ها به ترتیب ۵/۲ تا ۶۵/۲ متر بنا گردیده و دیوارهای بقعه به عرض ۱۰/۱ متر می باشد. مصالح اصلی بنا از سنگ و ملات مخصوص که از گچ و گچ نیم پخت و خاکستر و خاک رس و آب آهک بدست می آید ساخته شده است .ارتفاع دیوارهای جانبی ۱۰/۴ متربوده و طاقی باسنگ و ملات ذکر شده روی آن را پوشانیده است بالای هر قسمت از ضلع ها پنجره یا هواکش به عرض ۵۰ سانتی متر و ارتفاع و قوس بالای آنها با ۱۵ سانتیمتر قوس ایجاد شده است .
زیر هر یک از پنجره ها، طاقچه ای با ابعاد ۹۰ × 1 × 1 × 30 ایجاد شده است که اکثرا" به وسیله حفاران غیر مجاز تخریب و مضطرب شده اند .
نمای بیرونی و درونی بنا با گچ و ملات مخلوط اندود شده است که در اثر مرور زمان و عوامل طبیعی پوسیده شده است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا