امام زاده یعقوب (ع) (صایین قلعه)

امام زاده یعقوب (ع( صایین قلعه، در سه کیلومتری سمت جنوبی شهر در بالای یک تپه ­ی طبیعی قرار گرفته است. این بقعه از بناهای مذهبی معتبر شهر صائین قلعه می باشد.

 
پیشینه
در رابطه با شجره نامه­ی  آن حضرت اختلاف نظر وجود دارد. برخی ایشان را از احفاد و نوادگان حضرت امام جعفر صادق(ع) دانسته اند. ولی برخی دیگر بر این عقیده اند که امام زاده یعقوب (ع)، از اولاد بلا فصل امام موسی بن جعفر(ع) می باشد. در کتاب کنز الانساب برای امام موسی بن جعفر (ع)، سی و نه فرزند نوشته اند که اول آنها امام رضا (ع) است و در ادامه نام حضرت یعقوب(ع) ذکر شده است. و همچنین بنابر تحقیق شیخ مفید، امام­ زاده یعقوب(ع) از اولاد بلا فصل امام موسی بن جعفر(ع) است. بنابر این احتمال دارد و مؤید این احتمال، شجره نامه ی امام­ زاده یعقوب(ع)  است که ایشان فرزند امام موسی بن جعفر (ع) باشند.
معماری- توصیف بنا
بنای امام­زاده دارای پلان مربع مستطیل است. بقعه­ی اصلی که قدیمی ترین بخش مجموعه است پشت سر فضای هشتی قرار دارد. این قسمت از نمای بیرونی مربع مستطیل، ولی از بخش داخلی، هشت ضلعی است. پوشش سقف اتاق آرامگاه از نوع گنبد پنج او هفت کند است. در مجموع فضای بقعه از ۷ بخش مجزا تشکیل شده است. ابتدا فضای هشتی که در طرفین آن دو اتاق به طور قرینه قرار گرفته است و کاربرد انبار را دارند. پشت سر فضای هشتی، بقعه­ی اصلی احداث گردیده است.  پشت سر بقعه­ی اصلی، اطاق بزرگی با پلان مستطیلی با ابعاد ۵/۱۲ متر طول و ۷متر عرض واقع شده که کاربری مسجد را دارد.    
مجموعه­ ی امام زاده یعقوب به جهت توجه و عنایت مردمی از رونق زیادی برخوردار است و هجوم زائرین موجبات گسترش فضاهای عمومی ، زائرسرا ، کشتارگاه و بالاخره آشپزخانه در این مجموعه گردیده  است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا