امیراعلم غضنفریان

زنده یاد امیراعلم غضنفریان در۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۵۰ درروزپیوند قلب‌ها (روز عشق) درمحله اعتمادیه زنجان دیده به جهان گشود. اودرخانواده‌ای فرهنگی رشد کرد. پدرش ازدبیران ریاضی دبیرستان‌های زنجان بود.

وقتی امیراعلم غضنفریان دوره ابتدایی را آغاز کرد .هوش و ذکاوت خود را نشان داد و لذا سال بعد را با یک جهش پشت سرنهاد و یک سال ازسایرهمسالان خود جلو افتاد.

شخصیت

دوران راهنمایی را درمدرسه ۲۲ بهمن پشت سرگذاشت. یکی از همکلاسی‌های ایشان درباره وی می گوید: من مبصر کلاس بودم، آرزو به دلم ماند یک بارنام او را درفهرست شلوغ‌های کلاس بنویسم. ایشان درکلاس واقعاً اسوه و الگو بودند. دوران راهنمایی و دبستان را با نمرات ممتازدرمدت هفت سال به اتمام رساند.

مدرسه امیر کبیر

امیر اعلم غضنفریان در دبیرستان امیرکبیرزنجان که یکی ازدبیرستان‌های بسیار خوب آن زمان بود. در رشته ریاضی آغازبه تحصیل کردند ودرآن جا بود که آماده افتخارآفرینی برای ایرانیان شدند.

  • زیرا نبوغ فکری
  • و کمال ادب واحترامی

که ایشان نسبت به اطرافیان قائل بودند، همگان را برآن داشت که منتظر افتخارات یکی پس از دیگری او باشند.

آثار نبوغ ایشان در دوران دبیرستان کاملاً اشکار بود، رقبای درسی او که اغلب دانش آموزان ساعی ودرس خوانی بودند .(به طوری که در اولین کنکور به جز یک نفر همه به دانشگاه راهی شدند) توان خودنمائی درمقابل او را ندیدند.

افتخارات

  • آماده بودن او درکلاس درس ریاضی
  • وعلاقه‌اش به آن رشته

باعث شد .که در تاریخ ایران اولین کسی باشد که توانسته مدال جهانی علمی را به ارمغان بیاورد.

وی درالمپیاد کشوری ریاضی مقام اول را کسب کرد .و در سال ۱۳۶۷درکشوراسترالیا مدال نقره جهانی آن رشته را به دست آورد.

میزان تحصیلات

در همان سال پس از تصویب طرح معافیت پذیرفته شدگان المپیادهای علمی از کنکور سراسری، دررشته الکترونیک دردانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف مشغول تحصیل شدند.

اوچندین مرتبه درکلاس‌های ریاضی شرکت می‌کرد و با نبوغی که نشان می‌داد استادان به او پیشنهاد می‌کردند. دررشته ریاضی ادامه تحصیل بدهد.

ایشان به علت احترامی که به اساتید قایل بود، به حرفشان گوش می‌داد و درکلاس‌ها تا اخرترم شرکت می‌کرد .ولی به امتحان نمی‌رفت ومی‌گفت: من دانشجوی برق هستم و به این رشته علاقه دارم.

امیر اعلم غضنفریان در مدت چهارسال و نیم موفق شدند که دوره کارشناسی را با معدلی ممتاز یعنی ۵/۱۹ به پایان برسانند. در دوران تحصیل، درگروه موسیقی دانشگاه شریف فعالیت خود را آغاز کرد .و پیشرفت اودرزمینه موسیقی وهنر نواختن پیانو چنان حیرت‌آور بود .که گویی ایشان این کار را از دوران کودکی آموخته‌اند.

برترین دانشجو

مهندس غضنفریان به عنوان برترین دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف شناخته شد .و این بارنیز بدون آزمون ورودی، براساس قانونی که ادامه تحصیل برترین دانشجوی کارشناسی در دوره کارشناسی ارشد بدون کنکور ممکن می‌ساخت .مشغول تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در گرایش الکترونیک شد .

ودرعرض سه ترم موفق به اتمام این دوره با معدل ۲۰/۱۹ شد که بالاترین معدل دوره کارشناسی ارشد درعرض سه ترم در دانشگاه صنعتی شریف بود.

درخواست تحصیل درخارج

در حالی که پس از افتخارآفرینی ایشان، درخواست‌های متعددی مینی برادامه تحصیل درکشورهای خارجی، دریافت بورس وحتی پناهندگی کشورهای مختلف شده بود، ولی ایشان همه آنها را رد وتا مقطع کارشناسی ارشد در ایران تحصیل کردند.

اما پس ازاتمام دوره کارشناسی ارشد، شوق و رغبت ایشان برای تحصیل بیشتروعالی علم و توصیه استادان راهنمای وی، باعث شد تا برای ادامه تحصیلات تکمیلی با کارنامه‌ای غرورآفرین به کشورامریکا و برترین دانشگاه فنی جهان، یعنی دانشگاه اسنفورد راهی شود.

مسافرت تحصیلی

ایشان در رابطه با سفر به کشور امریکا گفته‌اند: احساس می‌کنم می توانم در آن جا علم بیشتری کسب کنم .و به همین دلیل است که به امریکا می‌روم. وی دراستنفورد شروع به تحصیل در گرایش دیگری دررشته الکترونیک کرد و توانست درهمان رشته دکتری خود را دریافت کند.

پروژه مقطع دکتری

استاد غضنفریان در امریکا نیز سبب افتخار تمام ایرانیان شد. وی در آزمون ورودی به مقطع دکتری دانشگاه استنفورد رتبه سوم را کسب کرد تا بار دیگر مایه مباهات ایرانیان باشد.

امیراعلم غضنفریان درمدت چهار سال و سه ماه درامریکا تحصیل کرد و با معدل بالایی فارغ‌التحصیل شد. ایشان درمقطع دکتری معدل ۴ از ۴.۰ GPA را کسب کردند تا کارنامه خود را رنگین‌تر کنند.عنوان پروژه مقطع دکتری ایشان «پردازش کامپیوتری فیلم‌های تراشه‌های کوچک الکترونیکی((Microchip در ابعاد یک میلیونیوم متر» بود.

افتخارات

در سال ۱۹۹۸ میلادی همزمان با تکمیل پایان نامه دکتری، موفق شدند هفت مقاله علمی خود را در مجلات به چاپ برسانند و درکنفرانس‌های علمی ارائه دهند. اما متاسفانه دراوج شکوفایی علمی،علائم بیماری سرطان لنفاوی در ایشان ظاهر شد.

امیر اعلم غضنفریان نه تنها، دانشمندی پژوهنده و ساعی بود بلکه یک انسان به تمام معنا به شمار می رفت؛ او در عمر کوتاه ۲۸ ساله خود، همواره درمسیرعلم وآموزش گام نهاد واخلاق ورفتاروی باعث شده بود که هرکسی اورا می‌شناخت، برایش احترامی خاص قائل باشد.

بیماری

فرزند نابغه زنجان نه تنها درحل مسائل علمی وغلبه برآن‌ها تبحر خیره کننده‌ای داشت که همگان را وادار به تحسین می کرد، بلکه در مقابله و مبارزه با بیماری وتلاش برای غلبه بر آن امیری اعلم بود، به طوری که در سراسردوره درمان استواروامیدواربود ولی درنهایت مانند همه مخلوقات پروردگار یکتا تسلیم امرپروردگار شد

و گویی تقدیراواین بود که جسم وی در مقابل بیماری سرطان بیش ازنه ماه تحمل نکند و نام او به عنوان دانشمندی که اولین مدال علمی المپیاد دانش‌آموزی را به ارمغان آورده و به عنوان شخصیتی علم‌جو در تاریخ ایران و زنجان مانند ستاره‌ای پرنور بدرخشد.

روز شنبه در میانه پاییز سال ۱۳۷۸ درسن ۲۸ سالگی وهمزمان با مبعث رسول اکرم (ص)، در آمریکا روح بزرگ ایشان از کالبد جسم‌شان جدا شد و به سوی ابدیت پرواز کرد و درزادگاهش شهرزنجان به خاک سپرده شد.

مدتی قبل ازوفات ایشان علائم بیماری سرطان به طورکلی ناپدید شده بود .وچندی بعد دوباره واین باربا قدرت شروع به فعالیت کرد.

نوشته های سنگ مزار

گویی خود اوازسفرش اطلاع داشت، ازاین روازنزدیکانش خواست تاعبارتی را برروی سنگ مزارش بنویسند که مضمون آن عبارت این است:«دردنیا چنان زندگی کن که گویی فردا خوهی مرد و چنان بیاموز که گویی تا ابد زنده خواهی ماند.»

توصیف امیر اعلم غضنفریان

  • به طور کلی شخصیت

استادغضنفریان در سطحی بود. که استاد راهنمای دوره دکترایش درباره توانایی‌های علمی ایشان چنین اظهر نظر می‌کند: «من درتمام دوران تدریس دردانشگاه وتحقیقات علمی خود دانشجویی مانند ایشان نداشته‌ام و شاید تا آخرعمرنیزدیگردانشجویی مانندایشان نداشته باشم.»

اگر مطالبی در مورد مشاهیر زنجان می دانید با ما به اشتراک بگذارید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا