بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی)

ما در سایت سیری در ایران علاوه بر جاذبه های استانها به آداب و رسوم و بازیهای محلی هر منطقه هم پرداخته ایم .چرا که جزیی از فرهنگ آن منطقه محسوب می شود و بسیار دیدنی است .یکی از این بازیها ، بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی)  می باشد که در زیر شما را با قوانین و نحوه بازی کردن آن آشنا خواهیم ساخت . بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) در استان زنجان از پر طرفداترین بازی ها در حال حاضر است.

 

بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی)

مشخصات

نام بازی: گاو، گوساله، پنیر، فینگلی

تعداد بازیکنان: ده نفر

سن بازیکنان: مقطع ابتدایی و راهنمایی

محوطه بازیکنان: به محل خاصی نیاز ندارد، صرفا جایی برای مخفی شدن داشته باشد.

اندازه زمین: به فضا و مساحت مشخصی نیاز ندارد وسایل مورد نیاز: چهار عدد سنگ کوچک به شکل یا رنگهای متفاوت

شرح و نحوه بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) در استان زنجان

شرح و نحوه بازی بازی جمعی و تک گروهی است.در هر دور از بازی یک نفر به عنوان استاد تعیین می شود. سنگها را هر یک به نام «گاو» «گوساله» « پنیر» و «فینگلی» نامگذاری می کنند.

استاد هر بار یکی از سنگ ها را در کف دست خود پنهان کرده.و آن دست را مقابل یک یک نفرات گرفته می گوید «گاو و گوساله، پنیر و فینگلی» هر بازیکن که درست جواب دهد کنار میرود. آخرین بازیکن بازنده بوده، باید چشم بگیرد، بدین ترتیب چشم او را با دستمال می بندند.بقیه نفرات به جز استاد، هر یک در جایی پنهان می شوند.سپس استاد چشم او را باز کرده و محل مخفی شدن افراد را سؤال می کند.اگر حتی موفق به پیدا کردن یک نفر هم شود، برنده بوده و بازی بار دیگر به همان نحو انجام می شود.در غیر این صورت رو به زمین دولا میخوابد بقیه افراد، هر یک بر پشت او ضربه ای می زنند که در هر ضربه باید ضارب را شناخته و اسم او را بلند اعلام کند.چنانچه تا آخرین نفر نتوانست ضارب را بشناسد باید بار دیگر چشم بگیرد.

سایر بازیهای محلی استان زنجان

۱-کلاه بردار ۲-یک خان دو خان ۳- قیش بازی۴-سنگی کله رو، وردار و در رو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا