بازی های محلی زنجان که می توان در خانه اجرا کرد!

بازی‌های محلی استان زنجان که در بین افراد خانواده و در داخل منزل قابل اجرا است و برای انجام آن‌ها نیاز به ابزار ساده‌ای نظیر کاغذ، خودکار، فندق، تخم مرغ و لوازم دیگر است.

این بازی‌ها معمولاً در زمستان‌ها در کنار کُرسی و به صورت تکی و یا با تعداد کم از بازیکنان اجرا می‌گردید. ازجمله: لال اویونی، گیزلتدی، کورپی آلتیندان گچمه، گوی جله ها گوی جله، اوچ دوز، نقطه نقطه، ال اوسته کیمین الی، اینه اینه، اِبه داش و سایرین.

لال اویونی *[lal oyuni] (لال بازی؛ پانتومیم)

تعداد بازیکنان: متغییر (بازی پسرانه و دخترانه) محل بازی: محدودیتی ندارد، گروه سنی: محدودیتی ندارد، ابزار بازی: ندارد
نحوه بازی: شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول کلمه‌ای را با توافق انتخاب می‌کنند. از میان‌گروه دوم، یک نفر انتخاب می‌شود و گروه اول این کلمه را فقط به او می‌گویند. این فرد باید با اجرای «اویون» (نمایش بدون کلام) به بقیه اعضای گروه خودش بفهماند که اعضای گروه اول چه کلمه‌ای انتخاب کرده بودند. بقیه افراد گروه می‌توانند صحبت کنند و سؤالاتی بپرسند، و کسی‌که نمایش را اجرا می‌کند می‌تواند با ایما و اشاره به آن‌ها جواب دهد. هر گروه مدت زمان خاصی (مثلاً سه دقیقه) فرصت دارد تا کلمه‌ی مورد نظر را بیابد. اگر موفق به پیداکردن کلمه بشوند در دور بعد، یک نفر از اعضای گروه اول باید همین نمایش را برای کلمه منتخب گروه دوم انجام دهد

گیزلَتدی [gizletdı] (پنهان کردن)

تعداد بازیکنان: متغیر (بازی پسرانه و دخترانه) محل بازی: یک اطاق گروه سنی: محدودیتی نداردابزار بازی: تعدادی اشیا کوچک

نحوه بازی: ابتدا یکی از بازیکنان به عنوان اوستا، شیئی کوچک مانند مداد یا پاک‌کن و یا چیزی را که بتوان پنهانش کرد، به دیگران نشان می‌دهد تا همه ببینند. سپس یکی از بازیکنان، به‌عنوان جوینده انتخاب و به بیرون از اطاق می‌رود تا دیگران آن را پنهان کنند. آنگاه وارد اطاق شده و اقدام به جستجو می‌کند. دراین‌حال، اوستا ضمن نگاه‌کردن به ساعت با ایجاد صدای تق تق تق، با مداد (یا خودکار) روی یک سینی یا بشقاب، جوینده را به‌طرفش هدایت می‌کند به‌این صورت که با نزدیک شدنش به شیئ پنهان مخفی‌شده، صدای تق‌تق شدیدتر شنیده می‌شود و هرچه از آن فاصله می‌گیرد، صدای آن آرام و آرام‌تر می‌شود. چنانچه اگر تا پایان وقت مقرر (مثلاً: پنج دقیقه) جوینده بتواند آن را پیدا کند از سوی سایر بازیکنان تشویق و در دور بعدی، نقش اوستا را بازی خواهدکرد و بدین‌ترتیب همه‌ی بازیکنان، به نوبت بازی را انجام خواهند داد. در لحظات جستجو، سایر بازیکنان نبایستی با اشاره، جوینده را راهنمایی کنند وگرنه خود او و نفر جستجوگر، از اجرای بازی محروم خواهند شد.

کورپی آلتیندان کِئچمَه [körpi altindan geçme] (رد شدن از زیر پل)

تعداد بازیکنان: چهار نفر یا بیشتر (بازی دخترانه)، محل بازی: فضای آزاد، گروه سنی: هفت تا سیزده ساله، ابزار بازی: طنابی به طول تقریباً دو متر

نحوه‌ی بازی: ابتدا دو نفر انتخاب می‌شوند و دو سر طناب را، به‌موازات کمر بازیکنان نگه می‌دارند. سپس سایر بازیکنان به نوبت از زیر طناب، به‌شرطی‌که هیچ جای بدنشان با مانع تماس نداشته باشد، عبور می‌کنند. در صورت تماس با مانع، بازیکن از دور بازی خارج می‌شود. پس از هر نوبت که بازیکنان از زیر طناب عبور می‌کنند، ارتفاع طناب کمی پایین آورده می‌شود. بازی ادامه پیدا می‌کند تا این‌که نفر نهایی مشخص و برنده محسوب گردد.

گوی جله ها گوی جله [göy cele ha göy cele] (تله هوایی)

نام‌های دیگر: ارّه جورّه [ere cöre]؛ لی گله‌ها، لِی گله[li gele ha li gele]؛ اِئلّلربیلر؛ سلام علیکمتعداد بازیکنان: بیشتر از شش نفر (بازی پسرانه و دخترانه)
محل بازی: فضای آزاد گروه سنی: هفت تا پانزده ساله
ابزار بازی: یک دستمال و یک طناب کوچک. «جَله» نام تله‌ای است که به صورت حلقه و با استفاده از موی دم اسب برای به دام انداختن پرندگان بافته و تهیه می‌شود. «جَله» به وسیله دو چوب که به زمین کوبیده شده است مهار شده و بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد. در کنار آن کمی گندم و دانه پخش می‌کنند تا پرندگان جذب آن شده و به هنگام خوردن دانه‌ها گرفتار شوند.
نحوه‌ی بازی: یک نفر به‌عنوان اوستا انتخاب می‌شود و سایرین در اطراف او می‌نشینند. اوستا با استفاده از یک تکه طناب یا دست و با حالت شعرگونه ابعاد اعضای بدن پرنده‌ای را به سایرین نشان می‌دهد.
«بیر قوشوم وار این قَرتَه نهَ» (یک پرنده دارم قدش این مقدار است) «قویروقو وار این قَرتَه نهَ» (دم او این قدر است) «دومدوگی وار این قَرتَه نهَ» (نوکش به این بزرگی است) “گویدن باخار، هر شیئی گورَر» (از آسمان نگاه می‌کنه هر چیزی را می‌بیند) «دوشانی گوروب، اِنیب یییَر» (خرگوش را می‌بیند می‌آید پایین می‌خورد) «سَن دِیگیننَ، نَمه‌دی آدی!» (تو بگو اسم اش چیست)
هربار که هرکدام از اعضای حیوان را با استفاده از طناب یا کمربند نشان می‌دهد، بازیکنان همه با هم یکصدا می‌گویند: “گوی جله ها گوی جله”

جواب: قرقی (عقاب) کسانی که نام پرنده را حدس بزنند از بازی بیرون می‌روند و اوستا ادامه کار را با انتخاب پرنده دیگری ادامه می‌دهد. این چرخه تا زمانی‌که فقط یک نفر باقی بماند ادامه می‌یابد. اگر دو نفر همزمان پرنده را شناسایی بکنند، به تشخیص اوستا کسی که اول نام پرنده را گفته زودتر از دور خارج می‌شود. نفر آخر در مسیر مشخص به اوستا کولی می‌دهد و بازی با انتخاب اوستای جدید دوباره انجام می‌شود.

بی شک بازی‌ها و سرگرمی‌های بومی و محلی می‌تواند نقش مهم و اساسی در بازیابی فرهنگ اصیل گذشته جوامع داشته باشد به نحوی که گام بدراشتن در مسیر احیای یک بازی و سرگرمی بومی به آن میزان تأثیرگذار است که می‌تواند در زمینه اصلاح برخی فرهنگ‌های مخرب موفق عمل کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا