بایچه باغ، معدن توریستی استان زنجان/معدنکارانی که ۱۰۰سال پیش سینما داشتند

معدن مس بایچه باغ در ۱۲۵ کیلومتری مرکز استان زنجان  و در ۷۰ کیلومتری  شهرستان ماهنشان قرار گرفته است و تا سال ۱۳۴۰ به دست معدنکاران آلمانی مورد بهره برداری قرار می گرفت.

معدن بایچه باغ تیپیک ترین معدن دوره پلی متال در دنیا محسوب می شوند و نمونه آن در تمام موزه های معدنی دنیا قرار دارد.

اسماعیل اسماعیلی پور کارشناس مسئول بخش نظارت و بهره برداری  استان در گفت و گو با خبرنگار شمیم ماهنشان با اشاره به قدمت معدن بایچه باغی اظهار داشت:  طبق  پرونده های  موجود در اداره، میانگین قدمت آن از  سال ۱۳۰۲ و ۱۳۱۵ است ، موادی که استخراج می شده سنگ مس به شکل مس اکسیده که از  این نقره هم می گرفتند، میزان بهره برداری سالانه پنج هزارتن در سال بوده است .

وی افزود: معدن مس بایچه باغی در زمان جنگ جهانی دوم شروع به کار کرده و روس ها یکسری اقدامات و بهره برداریهایی در آن انجام دادند.

پور اسماعیلی اظهار داشت: ۱۸ هزار متر حفاری داخل کوهها انجام شده و در بعضی از قسمت ها ریل گذاری داخل تونل ها  هم انجام  و امنیت آنها نیز ارزیابی شده است.

وی افزود:  دو هزار پرسنل و کارگر در آن زمان در معدن بایچه باغی کار می کردند به علت حضور طولانی مدت معدنکاران علاوه بر داشتن ماشین آلات بزرگ معدنکاری، فضایی برای زندگی و تفریح کارگران و کارکنان معدن، همچون سینما وجود داشت که  امروزه مشاهده می شود نزدیک به ۲۰۰ الی ۳۰۰ مکان مسکونی در آنجا ساخته بودند

کارشناس بخش نظارت و بهره برداری استان زنجان گفت: رونق بازار و اقتصاد در آن منطقه نسبت به زنجان بسیار خوب و توسعه یافته تر  بوده وتاجایی که قیمت مغازه در این مکان نسبت به چهار راه سعدی آن زمان بالاتر بوده است.

پور اسماعیلی با اشاره به اینکه معدن بایچه باغی دارای منطقه بکر گردشگری است،اظهار داشت: این منطقه به لحاظ آب و هوای مناسب و فضای سبز و آب جاری  باغات و درختان خوبی دارد که اگر نسبت به آن سرمایه گذاری کنند یک محل بسیار خوب و مناسب در امر گردشگری خواهدشد.

وی افزود: هرچند این منطقه امروزه به صورت متروکه باقی مانده و سودجویان شبانه نفوذ کرده و خسارت هایی به آن منطقه وارد می کنند.

کارشناس بخش نظارت و بهره برداری استان زنجان  خاطرنشان کرد: روس ها در آن زمان تمام تجهیزات و قطعات را با خود به این منطقه آورده و بعد  مونتاز کرده بودند چرا که استخراج و فراوری را در همین معدن انجام می دادند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا