جشنواره گیلاس روستای شیت و ولیدر

جشنواره گیلاس همه ساله خرداد ماه در شهرستان طارم به میزبانی مردم روستایی شیت و روستای ولیدر و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، فرمانداری شهرستان، جهاد کشاورزی و دهیاری این روستاها برگزار میگردد.

جشنواره گیلاس برای شناسایی جاذبه‌های توریستی، گردشگری، شناسایی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تولیدی” صنایع دستی” و محصولات تولیدی کشاورزی از جمله گیلاس با هدف بازاریابی بیش از پیش در این مجموعه برگزار می گردد.

از جمله محصولات حائز اهمیت تولیدی کشاورزی این روستاها انجیر، گردو، انار ، زیتون، عسل و گیلاس و برخی محصولات دیگر و یا فراورده های این محصولات مثل رب انار و انجیر خشک شده است. همچنین صنایع دستی این منطقه را جزو تولیدات بومی محلی است.

بیشترین ورود گردشگر به این منطقه (جشنواره گیلاس) از استان زنجان، تهران، قزوین و استان‌های هم‌جوار است که روز به روز به تعداد آنها افزوده می‌شود.

گرچه از مسیر زنجان- طارم استفاده بهینه‌ای نشده و در راستای ایجاد ارزش‌افزوده، نقاط مکثی ایجاد نشده تا باعرضه خدمات درآمدزایی در جاده ایجاد شود اما در ورودی روستای شیت رستوران باغ‌هایی راه‌اندازی شده تا مسافران بتوانند زیر سایه آلاچیق‌ها از هوای  دلپذیر روستا تغذیه و حتی شب‌ها آنجا اتراق کنند.

سوییت‌های روستایی هم در شیت و ولیدر فعالند و میزبان مهمانانی هستند که ترجیح آن‌ها برای تفریح در بهار و تابستان زندگی روستایی است. بوی ماهی کبابی در جوار استخرهای پرورش ماهی، سبزی‌های معطر و گیلاس‌های ساعات خوش و دل‌انگیز بهاری متفاوت را به ارمغان می‌آورد.

بخشی از گیلاس‌های شیت، ریز و زودرس هستند  و از اواسط اردیبهشت قابل‌برداشت اما بخش دیگری گیلاس‌های مجلسی بنام “گیلاس مشهدی” درشت هستند، آبدار و شیرین  که اوایل خرداد برداشت آن‌ها آغاز می‌شود. در رستوران باغ‌ها از میهمانان ویژه با همین گیلاس‌های مجلسی پذیرایی می‌کنند.

تولید کنندگان گیلاس ارقام مختلف را در جشنواره گیلاس به بازدیدکنندگان وگردشگران عرضه و علاوه بر این برای محصولات خود بازاریابی می کنند.

در حاشیه این جشنواره غرفه های تولیدات صنایع دستی از جمله گلیم، تابلو فرش ها، تنورهای سنتی و … نیز برپا می گردد.

 

 

 

جشنواره گیلاس روستای شیت و ولیدر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا