خانه باغ معین زنجان

خانه باغ معین از بنا‌های تاریخی شهر زنجان در شمال رودخانه زنجانرود و غرب پل سردار قرار گرفته است . این باغ مربوط به اواخر دوران قاجار و توسط حاج محسن معین التجار و متمولین شهر زنجان احداث شده است.

بنای داخل باغ با معماری قاجاری و الهام گرفته از قصرهای آن دوران ، ولی در ابعاد کوچک احداث شده است. بنا دارای طرح های محوریت تقارن بوده و بجای حیاط ، در وسط باغ بزرگ زیبایی قرار گرفته است. دو اتاق این بنا از همه زوایا باغ اشراف دارند.

ایوان سرتا سر ضلع جنوبی را در برگرفته و از طریق پله های شرقی و غربی به کف حیاط مرتبط می شود . بالای پله ها دو ستون بزرگ آجری و قالب های گچی هستند. چهار ستون چوبی هم حد فاصل دوستون آجری قرار کرفته است که فاصله آنها را با نرده های چوبی آرسته اند. درها و پنجره ها از جنس چوب گردو با قاب بندی های چوبی هستند که شیشه های شفافی درون قاب هایشان کارگذاشته شده است. اطراف نمای خارجی درها و پنجره ها ، با ترئینات آجری منحصر به فردی به چشم می آید. سقف بنا شیروانی بوده که با نقش گل و بوته نقاشی شده است. این بنا زیر زمینی سرتاسری دارد که دو درب چوبی برایش در نظر گرفته شده است و دو پنجره مشبک آبی رنگ روشنایی فضا را تامین می کند.

سقف ایوان و اتاق ها با لمبه کاری زیبایی تزئین شده است و اتاق ها در تمام جهات ، پنجره به بیرون داشته، تا ساکنین مناطق زیبای باغ را از هر سو بنگرند.

خانه باغ معین زنجان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا