خانه خدیوی

بنای خدیوی در ضلع شمال غربی خانه ذوالفقاری و در سمت جنوبی خیابان هفت تیر واقع گردیده، در ضلع شرقی و منتهی الیه خیابان هفت تیر به خیابان سعدی وسط قرار دارد.

بنای خدیوی در محله ای معروف به دالان آلتی و در ضلع جنوبی خیابان فعلی هفت تیر واقع گردیده .

نظر به اینکه هیچگونه کتیبه و یا نوشته ای که دال به زمان ساخت بنا باشد بدست نیامده است، زمان دقیق ساخت بنا بر ما مشخص نیست لذا با عنایت به سبک و نوع ساخت، این بنا در اوائل  دوره پهلوی ساخته شده است.

خانه خدیوی از جمله بناهایی می باشد که متاثر از الگوهای رایج غرب با حفظ سنتهای هنری و تزئینی ایرانی و ملهم از شیوه های بومی در دهه های پایانی سده ۱۴ه.ق در عرضه معماری ایران شکل گرفته است. این عمارت بصورت دو اشکوبه ساخته شده که کاربری و اهمیت هر بخش از بنا با به حداکثر رساندن و کاهش تزئینات آن مشخص شده است. 

بنای خدیوی را می توان یک نمونه کامل از نظر تزئینات دانست که در اوائل پهلوی در این استان ساخته شده است، از جمله تزئینات این بنا می توان به آجرکاریهای نما ، گچ بریهای زیبا و ستونها و نما، لمبه کاری با نقوش متنوع، وجود ایوان که برروی شش ستون چوبی با پوشش گچی استوار گردیده و همچنین به وجود نرده های تزئینی اشاره نمود.

این بنا که در حال حاضر در اختیار مالک ( آقای خدیوی ) می باشد، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و اقدامات حفاظتی و مرمتی برای آن آغاز شده است  .

 

آدرس : زنجان، سعدی وسط، انتهای خیابان هفت تیر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا