دریاچه پری ماهنشان

دریاچه پری که با نام‌های دریاچه خندقلو و شورگلی نیز شناخته می‌شود، تنها دریاچه طبیعی استان زنجان به‌شمار می‌رود و یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری منطقه است. با گستره‌ای شمالی ـ جنوبی، این دریاچه حدود نیم کیلومتر مربع وسعت دارد. کشاورزان از آب دریاچه برای مصارف کشاورزی استفاده می‌‌کنند و آبزی‌پروران منطقه در این دریاچه ماهی پرورش می‌دهند. به‌ عبارت بهتر، این دریاچه علاوه بر چشم‌انداز زیبا، تاثیر مهمی در اقتصاد این منطقه دارد. 

دریاچه پری در دهستان اوریاد از توابع بخش مرکزی شهرستان ماهنشان و ۱۵۲ کیلومتری شهر زنجان و ۴۵ کیلومتری شهر ماهنشان قرار دارد. این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی شهرستان ماهنشان است و تقریباً تنها دریاچه طبیعی استان زنجان محسوب می‌شود. دریاچه پری که نام دیگر آن خندقلو می‌باشد، در حدود ۵۰۰ مترمربع مساحت دارد و با چشم‌اندازی بسیار زیبا در میان یک دشت وسیع گسترده شده است. بهترین زمان سفر به این منطقه اواخر بهار و اوایل تابستان می‌باشد.

تنها دریاچه طبیعی در پهنه استان زنجان دریاچه شورگلی است که در گویش عامیانه آبگیر خندقلو و یا پری نیز نامیده می شود. این نام گذاری ها به سبب نزدیکی دو روستای پری و خندقلو به این دریاچه زیبا و چشم نواز است. این دریاچه زیبا در ۲ کیلومتری روستای پری و چند کیلومتری روستای خندقلو از توابع دهستان اوریاد قرار گرفته است و تنها یکی از زیبایی های بیشمار شهرستان ماهنشان است. فاصله دریاچه تا شهر ماهنشان ۴۵ کیلومتر است  و جاده دریاچه خندقلو درست شما را به  ساحل این آبگیر زیبا می رساند.

این دریاچه دلنشین در یک دشت وسیع و سرسبز قرار گرفته و مراتع سرسبز دور تا دور آن را احاطه کرده اند و کوههای بلند نیز در دور دست ها به چشم میخورند. مردم روستاهای اطراف از آب این دریاچه زیبا برای آبیاری مزارع و محصولاتشان استفاده کرده و کار پرورش ماهی را نیز در آن به راه انداخته اند و نوعی قزل آلا را در آن پرورش می دهند. دریاچه ۱.۲ کیلومتر طول و ۵۰۰ متر عرض و در نهایت ۵۰۰ متر مربعی مساحت داشته و اغلب ریزش های جوی آب مورد نیاز آن را تامین می کند. مردم بومی اعتقاد دارند که در سال های دوردست در این منطقه پری دیده شده و به همین دلیل نام این روستا و دریاچه را پری نهادهاند. 

دریاچه در فصول بهار و تابستان مناظر زیبا و بی بدیلی را خلق می کند و طرفداران بسیاری را به خود جذب می کند. پاییز و زمستان به دلیل ریزش های جوی فراوان و برفگیر بودن منطقه دسترسی به دریاچه نیز کمی دشوار است. نزدیکی این دریاچه به قلعه لک لک ها، دود کش جن، قلعه بهستان و همچنین آلاداغلار و طبیعت زیبای منطقه ماهنشان آن را تبدیل به یک مقصد استثنایی کرده است. برای رسیدن به دریاچه از ماهنشان به سمت روستای پری حرکت کرده و در مسیر خود روستاهای سهند سفلی و علیا را پشت سر بگذارید تا به روستای پری برسید.

دریاچه پری ماهنشان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا