دریاچه کرد آباد طارم

دریاچه کردآباد در استان زنجان واقع است. این منطقه شامل دو دریاچه ی بزرگ و کوچک که بر اثر زلزله ی ۱۳خرداد ۱۳۶۹ و ریزش کوه و بسته شدن مسیر رود ایجاد شده است. دو دریاچه سد در ادامه باغ های کردآباد در مسیر دره واقع هستند و فاصله ی آن ها تا روستای کردآباد در حدود ۱۰ کیلومتر است که ۷ کیلومتر آن مسیر قابل تردد وسایل نقلیه و ۳ کیلومتر پیاده روی است.

در مسیر دریاچه کردآباد آبشارهای زیبای زیادی وجود دارد که طروات خاصی به منطقه بخشیده اند. روستای کردآباد روستای کوچکی است که در مسیر گیلوان به آب بر و در ۳ کیلو متری آب بر وقع شده است. این روستا ۱۳ خانوار جمعیت دارد. روستای کردآباد پیش از زلزله، چینی لر به معنای چگینی های قوم کرد در قزوین نام داشت که در باغ های فعلی کردآباد ساکن بودند، ولی پس از زلزله ی سال ۱۳۶۹ نیمی از جمعیت روستا در اثر زلزله جان باختند و تعدادی نیز به مکان های دیگر پراکنده شدند و جمعیت باقی مانده اندک به محل کنونی که کردآباد نام دارد کوچ کردند.

سد طبیعی کرد آباد  شهرستان طارم در قسمت شرق شهر آب بر در فاصله ۵کیلومتری این شهر قرار دارد و محیطی جذاب ودیدنی برای علاقمندان به طبیعت می‌باشد. این دریاچه در ارتفاع ۷۴۰ متری از سطح دریا واقع است و طول آن در حدود ۱ کیلومتر و عرض آن ۲۰۰ متر است.

دریاچه کردآباد در ارتفاع ۷۴۰ متری از سطح دریا واقع است. طول آن در حدود ۱ کیلومتر و عرض آن ۲۰۰ متر است. گستره دریاچه کردآباد جنوب غربی به شمال شرقی است. برای دسترسی به دریاچه کردآباد باید در ۳ کیلومتری شهر آب بر به دهستان گیلوان، جاده ی انحرافی کنار روستای کردآباد را تا نزدیک رودخانه ادامه داد. از انتهای جاده تا دریاچه در حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی لازم است.

 مسیر دسترسی: ۳ کیلومتری شهر آب بر به دهستان گیلوان، جاده ی انحرافی کنار روستای کردآباد تا نزدیک رودخانه ادامه دارد. برای رسیدن به سد طبیعی کردآباد باید از انتهای جاده تا دریاچه در حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

دریاچه کرد آباد طارم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا