دورت قاپیلی تیمچه – بازار زنجان

دورت قاپیلی تیمچه (تیمچه چهار دربی) بنایی است آجری با پوشش سقف جناقی در بازار زنجان. این تیمچه بین راسته انگورانی و میوه فروش ها قرار دارد. این تیمچه دارای چهار دالان است.دورت قاپیلی تیمچه یعنی (تیمچه چهار دربی).

در محل تقاطع دالان ها میدان وسیعتری به شکل هشت ضلعی قرار دارد. که حجره های واقع در این قسمت به طول نیم متر از هر طرف برای استفاده از فضای بیشتر جلو آمده اند. طاق آن ضربی است که روی آن با گچ اندود شده است و نورگیری شش ظلعی در وسط طاق قرار دارد. چهار نورگیر مستطیل شکل کوچک در اطراف آن است. طاق تمام دالان ها در چهار طرف یک شکل بوده است. این دالان ها از غرب به کوچه صباغ ها و از شمال به راسته انگورانی و از شرق به کوچه حلبی سازها و از جنوب راسته میوه فروش ها متصل می گردد. حجرات دارای طاق های صندوقی است که با گچ سفید اندود شده اند.

بعضی از انها طاقچه هائی در داخل دارند سقف بعضی از حجرات از تیر آهن و در دو طبقه ساخته شده است.در فاصله بین دالان تیمچه چهاردری به کوچه حلبی ساز ها و تعدادی مغازه با پوشش سقف چوبی ساخته شده اند که جزء تیمچه نیستند. در سال ۱۳۳۶ مالکیت آن متعلق به حاج وهاب سراج خانم سیمین دخت یگانه و حاج سید رضا کاوندی بوده است.این تیمچه هنوز به شکل اولیه با همان کاربری و نام موجود است.این تیمچه یکی از اماکن دیدنی بازار زنجان می باشد.

 

توجه : مطالب مربوط به این پست برگرفته از کتاب ( کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان – زمینه ها و سیر تحولات فرهنگی، تاریخی – اجتماعی موثر بر شکل گیری آن – نویسنده و مولف : علی نور اللهی) می باشد. توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد اماکن دیدنی و تاریخی بازار زنجان این کتاب را مطالعه فرمایید.

دورت قاپیلی تیمچه - بازار زنجان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا