روستاهای توریستی استان زنجان

روستای ده بهار

روستای ده بهار در محدوده شهرستان طارم درآببر زنجان واقع شد. این روستا در دامنه جنوبی کوههای سر به فلک کشیده تالش با موقعیت بسیار مناسب کوهستانی جلگه ای در ارتفاع ۷۵۰ متری از سطح آبهای آزاد قرار گرفته است که مشرف به رودخانه و دره زیبای قزل اوزن، باغات مصفای زیتون و مزارع کشاورزی منطقه است. روستای ده بهار با توجه به دارا بودن اقلیم مطبوع، معتدل و مرطوب، آثار فرهنگی، تاریخی ( آتشکده پیرچم ) و جاذبه های طبیعی، چشمه ها و آبشارهای زیبا و غار طبیعی، تاریخی خرمنه سر در فاصله نزدیک خود از روستاهای شاخص و هدف گردشگری استان به شمار می رود. این روستا دارای بافت مجتمع توده ای است که شکل سنتی معماری خود را در طول تاریخ حفظ نموده و از نظر شکل و سیمای کالبدی از عوامل طبیعی تبعیت می نماید. بطوریکه در روند شکل گیری این سکونتگاه عوامل فرهنگی، اقتصادی فنی موثر بوده که به دلیل نزدیکی به منطقه تالش نشین گیلان و انجام مراودات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متاثر از فرهنگ، زبان، قوم اصیل و با فرهنگ تالش بوده است.

روستای سهرود

 روستای سهرورد یکی از آبادیهای بخش مرکزی شهرستان خدابنده است. این روستا در دامنه کوههای معروف به قیدار داغی در جنوب غرب قیدار و در فاصله ۲۰ کیلومتریآن واقع شده است. این روستا دارای بافت تاریخی است که شکل معماری سنتی و بافت مجتمع توده ای شکل مساکن خود را حفظ نموده و از طریق جاده آسفالته از مرکز شهرستان، قابل دسترسی است و با توجه به وجود آثار تاریخی سنگ نوشته ( یازلی داش )، امام زاده قاسم و بازار دیزلیچ در محدوده روستا می توان، با برنامه ریزی صحیح و ایجاد زیرساختهای گردشگری در آن قابلیت روستا را در جلب و جذب گردشگران افزایش داد. این روستا زادگاه دانشمند و فیلسوف نامی جهان اسلام شیخ شهاب الدین سهروردی است که بررسی و مطالعه فرهنگ غنی این روستا می تواند در توسعه گردشگری علمی موثر باشد.

روستای گلابر

این روستا در محدوده شهرستان ایجرود در فاصله ۴۸ کیلومتری زنجان و ۱۲ کیلومتری زرین آباد مرکز شهرستان واقع شده است. روستای گلابر در کنار دو رودخانه مهم از شعبات قزل اوزن و به عنوان یک آبادی کوهستانی – کوهپایه ای مشرف به یک دشت کوچک ولی زیبا قرار دارد. این روستا با توجه به دارا بودن موقعیت نسبتاً خوب و اقلیم مطبوع معتدل در تابستان و بهار و منابع آبهای سطحی و زیرزمینی می تواند، زمینه ساز انواع گردشگری آگروتوریسم، اکوتوریسم و غیره باشد. اراضی رودخانه های سجاس و جوقین چای به علت داشتن آبرفتی همواره بهترین اراضی کشاورزی این آبادی محسوب می شوند. این روستا دارای بافت است که شکل سنتی معماری خود را در طول تاریخ حفظ نموده است در این آبادی آثاری از قلعه به نام آق قالا در بالای کوه مشرف به روستا دیده می شود و در دامنه غربی این کوه بنای تاریخی مسجد جامع گلابر واقع شده است. که در کنار دیگر جاذبه های منحصر به فرد طبیعی و تاریخی و ایجاد منطقه نمونه گردشگری حاشیه سدگلابر و اجرای تفرجگاههای توریستی در آن نقش گردشگری روستا را دو چندان می نماید، این روستا از طریق جاده خاکی تا جوقین و جاده آسفالته تا زرین آباد با شهر زنجان ارتباط پیدا می کند. دارای برق، آب لوله کشی سالم و بهداشتی و بهسازی شده و منازل آن دارای شبکه تلفن بوده و یک مرکز مخابرات و مرکز بهداشت در روستا وجود دارد.

روستای خویین

 

روستای خویین آبادیهای بخش مرکزی شهرستان ایجرود است که در کیلومتر ۶

۰ جاده زنجان – بیجار قرار دارد که می توان پس از طی جاده خاکی حدود ۳ومتر بهروستای تاریخی خویین رسید روستای بافت سنتی است و شکل معماری سنتی و بافت مجتمع و … شکل اماکن خود را حفظ نموده این روستای سر سبز در کنار چشمه آبی که از ارتفاعات شمالس روستا جاری است واقع گردیده که در ضلع جنوبی بر بالای بلندی، ارتفاعات مشرف به روستا بنای تاریخی مسیل خویین قرار گرفته است که با موقعیتی کاملاً مسلط بر روستا و اراضی همجوار قبرستان قدیمی و متروکه آن را نیز در بر گرفته است می تواند نقشی موثر در ساماندهی و توسعه امور گردشگری روستا داشته باشد. آب و هوای این منطقه دارای تابستانهای معتدل و مطبوع است. روستا دارای امکانات زیربنایی – آب – برق – تلفن و راه دسترسی مناسب است. با توجه به وجود بنای تاریخی در مسیل و تپه خوئین می توان با برنامه ریزی صحیح و ایجاد زیرساختهای گردشگری در آن، قابلیت روستا را در جلب و جذب گردشگران افزایش دارد.

روستای دره سجین

روستای درسجین در دهستان درسجین از بخش مرکزی شهرستان ابهر واقع شده است و ۱۵ کیلومتر با مرکز شهرستان ابهر فاصله دارد بافت تاریخی و کهن روستا که در امتداد رودخانه گسترش طولی دارد یکی از دیدنی ترین و زیباترین بافتهای روستایی سرزمین ایران است و دارای فرهنگ، آداب و رسوم و سنن بسیار غنی است. بافت متراکم روستا به تکوین و توسعه آن از روند طبیعی پیروی نموده، با توجه به توزیع فضایی عناصر به نحوی خاص، وجود عرصه های عمومی و خصوصی با شبکه معابر پر پیچ و خم، شرایط ویژه و منحصر به فردی به روستا بخشیده است که می توان در راستای توسعه و ایجاد موزه ساکن در فضای باز اقدام نمود. با عنایت به وجود چشم اندازهای زیبا، باغات انگور، معماری سنتی ساکن روستا، و درهم تنیده شدن کوه رودخانه و مراتع در یک مکان جغرافیایی با وسعت کمتر از چند کیلومتر برای هر بیننده فرصت تاثیر پذیری را فراهم می آورد. بنابراین می توان با ایجاد زیرساختهای گردشگری مناسب نسبت به جذب و جلب گردشگران اقدامات عملی صورت دارد.

روستای قروه

روستای قروه، بعنوان یکی از روستاهای دهستان حومه از بخش مرکزی شهرستان ابهر است که در فاصله ۱۶ کیلومتری شرق ابهر و ۳۰ کیلومتری سه راهی زنجان- همدان، تاکستان و در مسیر راه اصلی تهران تبریز واقع شده، روستای قروه در کنار ابهر رود در فاصله بین کوههای شمالی – جنوبی این منطقه در دشتی وسیع قرار گرفته است که ابهر رود از وسط آن عبور کرده و اراضی اطراف روستا را مشروب می نماید. بافت تاریخی در جانب شمالی روستا واقع گردیده است.و محله قلعه، بعنوان هسته اصلی آن با شرایط طبیعی و پیشینه تاریخی از سایر بخشهای روستا متمایز است. بطوریکه ویژگی معماری بناها ، حکایت از یکپارچگی روستا در دوران تاریخی دارد. به نظر می رسد از میان تحولات تاریخی منطقه بیشترین تغییرات مربوط به حکومت ایلخانی و صفویه است. این روستا با دارا بودن جاذبه های مهم تاریخی،از جمله مسجد جامع قروه، امام زاده عبدالخیر،بافت قدیم ، معماری صخره ای و همچنین آبشار و مناظر زیبای طبیعی اطراف، چشم انداز زیبای باغات و مزارع کشاورزی، جذابیت خاصی دارد بطوریکه با اجرای سایتهای تفریحی و تفرجگاههای گردشگری با توجه به قرارگیری در کنار جاده ترانزیتی تهران- تبریز می توان در آینده ای نزدیک آن را به یکی از قطبهای گردشگری تبدیل کرد.

روستای ویر

روستای تاریخی ویر به عنوان یکی از روستاهای دهستان سنبل آباد از بخش سلطانیه است که در نزدیکی یکی از قدیمی ترین مجموعه غارهای استانی بنام غار داش کسن که در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب شرق آن و در ارتفاعات سلطانیه واقع شده است قرار دارد. و نیایشگاه آیین مهر پرستی در عهد ساسانیان بوده است. این روستا در یک منطقه کوهپایه ای واقع شده و دارای آب و هوای مطبوع و مطلوب در فصل تابستان و اواخر بهار بوده که طبیعتی زیبا و منحصر به فرد، چشم انداز جغرافیای خاصی به آن بخشیده است و با توجه به فاصله اندک آن با غارهای معروف داش کسن ، وجهه قابل توجهی به خود اختصاص داده است.

روستای شیلاندر – ماسوله زنجان

روستای شیلاندر (چیلاندر) در ۶۴ کیلومتری شهر زنجان واقع است . جاده منتهی به این روستا جاده زنجا روستای شیلاندر (چیلاندر) در ۶۴ کیلومتری شهر زنجان واقع است . جاده منتهی به این روستا جاده زنجان – تهم است. معماری این روستا شبیه ماسوله است که به شکل حیرت آوری در بافت کوهستانی قرار گرفته است. وجود آبشارهای فراوان، به زیبایی این روستا افزوده است و طبیعت بکر و شاداب منطقه نیز چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند . تنها فرقی این روستا با ماسوله دارد این است که در این روستا پرنده هم پر نمی زند ولی به ماسوله هر وقت که بروی پر است از مسافر. اهالی روستا چند سالی هست که روستا را تخلیه کرده اند و تقریبا این روستای زیبا با معماری پلکانی در آخرین روز های عمرش به سر میبرد . روستای شیلاندر یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان زنجان می باشد، که به ماسوله زنجان معروف است. این روستای دیدنی بعداز طی مسافتی و گذر از سدتهم و روستاهای تهم و علی آباد در یک منطقه دیدنی بین دو رشته کوه قرار گرفته است و رودخانه ای در پایین دست آن سرازیر می باشد که به شکوفایی این روستا افزوده است.

روستای سهرین

روستای سهرین در یک دشت وسیع، با بافت مساکن مجتمع بینابینی در شمال غرب شهرستان زنجان واقع شده است. این روستا در نزدیکی فرودگاه قرار دارد که فاصله آن با مرکز شهرستان ( زنجان ) کیلومتر است و با جاده آسفالته قابل دسترسی است روستا سهرین منظری بدیع را در ترکیب باغات و اراضی زراعی نمایان می سازد که منطقه حفاظت شده سهرین با وسعت ۳۵۰۰۰ هکتار در نزدیکی روستای سهرین واقع شده است که زیستگاه بسیار مناسبی برای آهوان منطقه با نام محلی جیران بشمار می رود. در صورت برنامه ریزی برای ساماندهی و ایجاد زیرساختهای گردشگری می توان گام های موثری در زمینه جذب گردشگران به منطقه برداشت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا