روستای شیت ، بهشت گمشده زنجان + عکس

روستای سرسبز شیت روستایی کوهستانی است که در بخش شمالی استان زنجان در شهرستان طارم (هندوستان ایران) واقع شده است. این روستا که در میان کوههای منطقه محصور مانده است، دارای طبیعتی زیبا و سر سبز و انواع درختان گیلاس، انار، انجیر و ده ‌ها درخت میوه دیگر و رودخانه چهار فصلی است که آب زلال آن از میان دو کوه بلند جاری شده و منظره بسیار زیبا و دلنشینی را خلق کرده است. این روستا هر سال میزبان گردشگران بسیار است.

بخشی از جاذبه‌ های دیدنی و گردشگری روستا شامل چشمه سارها، قلعه شیت، رودخانه چهار فصل، غار سید باغی، ییلاق دولا و ییلاق نَراب، سنگ‌ های دختر و پسر، امامزاده سید محمد ماهوری شیت می باشد.

روستای شیت از توابع بخش چورزق شهرستان طارم در استان زنجان است. روستای شیت از روستاهای نمونه گردشگری و دارای ظرفیت ‌های زیبای طبیعی بسیار است.

روستای سرسبز شیت روستایی کوهستانی است که در بخش شمالی استان زنجان واقع شده شده و فاصله آن تا مرکز استان حدود ۱۲۶ کیلومتر و تا نزدیکترین شهر (چورزق: مرکز بخش) ۸ کیلومتر و تا مرکز شهرستان (آب بر) ۳۸ کیلومتر می‌ باشد.

می توان سرسبزی و طراوت این روستا را از کیلومتر ها دورتر احساس کرد، باغستانهای انار و گیلاس، زیتون و گردو و نهر آبی که از کنار روستا و از میان دو کوه بلند قامت آن عبور کرده و صدای آن به روح انسان طراوت و تازگی می بخشد همه حکایت از بهشت گونه بودن این منطقه دارد. ساختار معماری روستای شیت بسیار دیدنی است، روستایی که در پایه کوهی بنا شده و خانه های کاه گلی قدم بر دوش یکدیگر نهاده و تا اوج کوه سر بلند کرده اند.

استان زنجان تاکنون ۱۸ روستا را به‌ عنوان روستای هدف گردشگری شناسایی و معرفی کرده است اما روستای شیت گل سرسبد این روستاها است و توانسته به‌ عنوان اصلی ‌ترین روستای گردشگری نقش خود را بخوبی ایفا کند.

فرهنگ و آداب و رسوم
این روستا با قدمتی ۵۰۰ ساله، در حال حاضر دارای ۲۴۰ خانوار و قریب به هزار نفر جمعیت است. گویش محلی آن زبان ترکی است. همچنین هر سال در خرداد ماه جشنواره برداشت گیلاس در این منطقه برگذار میشود که با شور و استقبال گردشگران بسیار همراه است.

اقتصاد و صنایع دستی
معیشت روستا از طریق کشاورزی، باغداری، دامداری، زنبورداری و قالیبافی می گذرد.

محصولات
در روستای شیت محصولات کشاورزی زیادی کشت می شود که علاوه بر تامین نیاز خانوارها بخش عمده آن به فروش می رسد. عمده محصول باغات روستا گیلاس، انار، انجیر و زیتون می باشد. سایر محصولاتی که بیشتر درحد مصرف است و لی مازاد آن به فروش می رسد، عباتند از: خرمالو ، گردو، فندق ، انارترش و انگور. شهرستان طارم و روستای شیت شیرین‌ترین گیلاس شمال غرب  کشور را دارد.

جاذبه های گردشگری شیت
چشمه سارها، قلعه شیت، رودخانه چهار فصل، غار سید باغی، ییلاق دولا و ییلاق نَراب، سنگ‌ های دختر و پسر، امامزاده سید محمد ماهوری شیت و چندین جاذبه طبیعی این منطقه همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.

امامزاده سید محمد ماهوری شیت
این امام زاده  بنا به روایتی از نوادگان حضرت امام محمد باقر علیه السلام می باشد. این بنا مربوط به قرن هفت هجری است و با چند قطعه سنگ قبری که بدست آمده انشان می دهد که در زمان صفویه مرمت شده است. بقعه امام محمد ماهوری در پشت قلعه شیت واقع شده و برای رسیدن به این بنا می بایست از روستای درام و یا شهر چورزق به طرف روستای شیت حدود ده کیلومتر راه پیمود.
این بنا در هشت ضلع پیوسته بهم بنا گردیده و مصالح اصلی بنا از سنگ، ملاط مخصوص که از گچ و گچ نیم پخت، خاکستر و خاک رس، آب آهک بدست می آید ساخته شده است. طاقی از سنگ و ملاط ذکر شده روی آن را پوشانده است بالای هر قسمت از ضلع ها پنجره یا هواکش به عرض پنجاه سانتی متر و ارتفاع و قوس بالای آنها با پانزده سانتیمتر قوس ایجاد شده است.


امامزاده محمد ماهوری (ع) در مجاورت جاده تهم-چورزق و در نزدیکی روستای شیت، در مجاورت قلعه باستانی شیت در منطقه ای سرسبز کوهستانی قرار دارد.

غارهای معروف منطقه
این روستا در کنار این امامزاده دارای دو غار بسیار زیبای ‘غار سید باغی’ و ‘غار شگفت انگیز شیت’ بوده و جلوه ای دیگر از زیبایی را از این محل از آن خود کرده است. ‘غار سید باغی’، از گذشته های دور وجود دارد ولی بر اثر حوادث طبیعی مسدود شده و امکان عبور از قسمت ورودی فقط تا مسافت بیست متر امکان پذیر است. ‘غار شگفت انگیز روستای شیت’ دارای افسانه هایی گوناگون و شنیدنی است.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا