روستای شیلاندر زنجان

شیلاندر نام روستایی بکر در شمال غرب استان زنجان است، روستایی پلکانی در میان کوه ها با چشم اندازی زیبا که هر بیننده ای را به وجد می آورد . معماری این روستا همانند ماسوله در گیلان است که در میان طبیعتی سرسبز خودنمایی می کند. وجود آبشارهای فراوان در طبیعت اطراف، زیبایی این روستا را دوچندان کرده است.

صدای وز وز زنبورها و پروانه ‌های رنگارنگ کوچه پس کوچه ‌های این روستای زیبا را فرا گرفته است. بام هر خانه، کوچه‌ ای باریک و شیب دار است که خانه‌ هایی خشتی و گلی و چوبی در آن جای گرفته‌ اند. این کوچه‌ های جذاب حسی غریب همراه با ترس به همراه دارند، زیرا که سقف بعضی از خانه‌ ها سر باز کرده و ریزش آن حتمی است.

برای دیدن این روستای تماشایی حدود ۱۵ کیلومتر را باید در جاده ای خاکی طی کرد و در مسیر، از دیدن طبیعت بکر و درختان پر بار گردو، گیلاس، آلبالو، توت، فندق و سیب لذت برد. اگر چه بسیاری از اهالی شیلاندر از روستا مهاجرت کرده ‌اند، اما همان تعداد باقی مانده به دامداری، باغداری و زنبورداری مشغول بوده و کندوهای عسل در کوچه پس کوچه‌ های روستا دیده می ‌شود.

بیشتر ساکنین شیلاندر خانه های خود را ترک کرده و شهر نشین شده اند. از سال ۱۳۸۷ این روستا تقریبا خالی از سکنه بوده و در حال حاضر تنها ۶ خانوار در این روستا مانده اند. اهالی روستا که شهر نشین شده اند، برای گذران اوقات فراغت و استراحت در فضایی دور از شهر و جمع آوری محصولات باغات خود به گاه گاهی شیلاندر می روند. درختان توت، گردو، گیلاس و سیب اکثر باغات این منطقه زیبا را تشکیل داده است.

طبیعت سر سبز و کوهستانی با آبهای همیشه در جریان، هوای شیلاندر را مطبوع کرده است. این روستا به دلیل آب و هوایی خنک و دلپذیر منطقه ای ییلاقی به حساب می آید.

اسامی نقاط معروف و دیدنی روستای شیلاندر زنجان: چپ چپ لر، سجاد شارشاری، دیوه زمین، شارشار هوندوخانا، شیره جال، کاسالی چای، بویوک چای و پیر آقاجی از محله ها و نقاط دیدنی روستای شیلاندر زنجان است.

اگر قصد سفر به این روستای بکر و زیبا را دارید باید به سوی زنجان رفته و از طریق جاده زنجان-طارم و طی کردن جاده خاکی به این روستا برسید. دوستداران طبیعت و عاشقان پیاده روی و رودخانه نوردی می توانند برای رسیدن به این روستا از مسیر رودخانه ای که از پایین شیلاندر و میان دره تا نزدیک زنجان ادامه دارد، عبور کنند تا هر چه بیشتر از جلوه های زیبای این منطقه بهره مند شوند.

برای رفتن به شیلاندر هم می ‌توان مستقیماً از ماشین و وسایل نقلیه استفاده کرد و هم می‌ توان به‌ طور گروهی و پیاده به این روستای زیبا سفر کرد. اگر از سایر استان ‌ها قصد گردشگری این منطقه را دارید، مسیر این منطقه بهترین مسیر طبیعت ‌گردی و پیاده‌ روی و حتی کوهنوردی می‌ باشد.

روستای شیلاندر زنجان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا