زرین غار خدابنده

غار زرین غار خدابنده که به نام‌هایی همچون غار زرین رود، غار زرین‌آباد و غار دودزا نیز نامیده می‌شود، یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است . این غار در ضلع غربی جاده ترانزیتی زنجان – همدان و در ۳۵ کیلومتری شهرستان خدابنده. مشرف به روستای زرین رود از توابع بخش بزینه رود و میان روستاهای داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهای علیصدر و کتله‌خور قرار دارد. این غار آهکی در اسفند ماه سال ۱۳۸۴ خورشیدی بعد از وقوع یک زلزله که در منطقه روی داد توسط مردم روستا شناسایی و به کارشناسان گزارش گردید.

غار-زرین-رود5 زرین غار

مشخصات غار

ورودی این غار در ارتفاع ۱۸۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد ولی ارتفاع درونی غار در نقاط مختلف، متفاوت است. و در برخی قسمت‌ها باید به حالت سینه‌خیز عبور کرد. در قسمت‌های پایین‌تر غار چشمه‌هایی وجود دارد که این چشمه‌ها رابط بین طبقه فوقانی و تحتانی غار می‌باشند. آبی بسیار سرد و قابل شرب با عمق‌های متفاوت ۱ تا ۴۰ متر در غار وجود دارد.
این غار دارای چندین طبقه است که دو طبقه آن شناسایی شده . و دارای تونل‌های فرعی و استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها و ستون‌های بسیار در گذرگاه‌های اصلی می‌باشد. که بر اثر داشتن ناخالصی، رنگ‌های متنوعی به خود گرفته و آن‌هایی که خالص هستند، به صورت بلورهای شیشه‌ای بسیار شفاف خوشه‌ای و درختی دیده می‌شوند. قندیل‌های این غار زنده و در حال رشد می‌باشند و این خود عاملی است در جهت زیباتر شدن غار.

غار-زرین-رود6 زرین غار

غارنوردی حرفه ای

این غار یکی از غارهای خشکی و آبی است که در آن دریاچه‌های متعدد وجود دارد. غار زرین غار بسیار حرفه‌ای و در عین حال خطرناک است. دارای معابر بسیار سخت و صعب‌العبور می‌باشد. پیمایش آن نیاز به در اختیار داشتن تجهیزات کامل و آشنایی به فنون غارنوردی است. غار دارای دالان ها و دهلیزهای مختلف، پیچ و خم های زیاد، شیب های تند، و مسیرهای تنگ و باریک زیادی است و طی کردن آن بدون راهنما کار سختی است.

غار به دلیل فراز و نشیب های بسیار و دهانه تنگ آن نیازمند ابزار غارنوردی است. درون غار چند دریاچه بزرگ با ابعاد تقریبی ۲۰*۲۰ متر قرار دارند که هنوز عمق آن ها به طور دقیق محاسبه نشده است و بسیار چشم نواز است.

غار-زرین-غار4 زرین غار

غار دودزا

تالار فرشته و تالار اشک از جمله تالارهایی هستند که دریاچه ها را در خود جای داده اند. به هنگام سرد شدن هوا در این منطقه به دلیل گرم تر بودن دمای درون غار بخاراتی از ورودی غار به بیرون متصاعد می شود .که سبب شده تا این غار به غار دودزا شهره شود. این غار در زمره غارهای خشکی و آبی است و برخی نقاط بدون قایق قابل پیمودن نیست.

غار-زرین-غار5 زرین غار

نحوه دسترسی

آدرس :استان زنجان، شهرستان خدابنده، زرین رود

غار-زرین-غار2 زرین غار

غار-زرین-غار6 زرین غار

غار-زرین-غار8 زرین غار

غار-زرین-غار9 زرین غار

غار-زرین-غار11 زرین غار

غار-زرین-غار14 زرین غار

غار-زرین-غار15 زرین غار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا