زنجان دیار غواصان دریادل

در دنیای مجازی فاصله ها حرف نمی زنند فکرها و اندیشه ها حرف می زنند فکرهایی که گاه ازقید زمان و مکان می گذرند و در ازدحام وبلاگ و سایت ها می نشینند ، در کنار ذهن تو ! ما دانشجویان نسل سومی می خواهیم در این دنیای پر از رنگ و نیرنگ در این دنیای پر از شب و تزویر پنجره ای روشن و آفتابی رو به روی تو باز کنیم پنجره ای رو به تکه هایی از آسمان ! میخواهیم شبیه غواصان دریادل شهرمان نقبی بزنیم به سیاهی دل دشمن .

زنجان دیار غواصان دریادل

زنجان دیار غواصان دریادل و خط شکن

زنجان دیار غواصان دریادل

غواصان زنجانی در طول دوران هشت ساله دفاع مقدس به عنوان خط‌شکن در خط مقدم حضور داشتند و بارها و بارها امواج خروشان اروند و کارون را به زانو درآوردند.

غواصان زنجانی در طول ۸ سال دفاع مقدس در بسیاری از عملیات‌های آب و خاکی خط‌شکن بودند که به همین دلیل شهر زنجان به نام آنها به شهر غواصان دریادل و خط‌شکنان دلاور مشهور شده است.

زنجان دیار غواصان دریادل

زنجان دیار غواصان دریادل

وقتی که رژیم بعثی عراق به سرکردگی صدام و با پشتیبانی همه قدرت‌های شرق و غرب ناجوانمردانه به کشورمان حمله‌ور شدند، اقشار مختلف دست از همه مشاغل و حرفه‌های خود برداشتند و برای دفاع از کشور راهی جبهه‌های حق علیه باطل شدند.

 

مردم ایران با هر قومیتی به جبهه‌ها اعزام شدند تا اجازه ندهند دشمن به پیشروی خود ادامه دهد که در این راه بسیاری از هموطنانمان جان خود را از دست داده و به فیض شهادت رسیدند.

 

ملت ایران با غیرت و رشادتی کم‌نظیر اجازه ندادند دشمن که تلاش می‌کرد در چند روز تهران را به تصرف دربیاورد به خواسته خود برسد و علاوه بر آن ۸ سال در پشت مرزهای کشورمان زمین‌گیر و حتی برخی شهرهای خود را نیز از دست داد.

زنجان دیار غواصان دریادل

زنجان دیار غواصان دریادل

اما در این میان مردم استان زنجان نیز با رشادتی کم‌نظیر در کنار سایر مردم ایران وارد عرصه‌های نبرد با دشمن شدند و در این راه بیش از ۳ هزار شهید را تقدیم نظام و انقلاب کردند.

 زنجان به شهر غواصان دریادل و خط‌شکنان دلاور مشهور است، چراکه در بسیاری از عملیات‌ها رزمندگان زنجانی خط‌شکن بودند.

جوانان زنجانی که به شجاعت در جبهه‌ها مشهور بودند در بسیاری از عملیات‌ها به عنوان خط‌شکن خط دشمن را می‌شکستند تا نیروهای ایرانی بتوانند به عملیات خود ادامه دهند.

زنجان دیار غواصان دریادل

زنجان دیار غواصان دریادل

غواصان در جنگ نقش مهمی بر عهده داشتند چراکه پیروزی و موفقیت یک عملیات به رشادت و خط‌شکنی آنها بستگی داشت و اگر غواصان موفق نمی‌شدند قطعاً عملیات نمی‌توانست به اهداف خود برسد.

زنجان دیار غواصان دریادل

غواصان در جنگ مظلومانه به شهادت می‌رسیدند و پیکر پاک بسیاری از آنها هرگز پیدا نمی‌شد.

زنجان دیار غواصان دریادل

زنجان دیار غواصان دریادل

شما وقتی حتی با یک کارد میوه‌خوری دستتان را می‌برید صدای آه و ناله شما ساعت‌ها به گوش می‌رسد و یا وقتی خار کوچکی به نقطه‌ای از بدن شما وارد می‌شود، ساعت‌ها ناله می‌کنید، اما فقط تصور کنید که یک غواص وقتی در داخل آب است تیر می‌خورد مجبور بود دم بر نیاورد چراکه با کوچکترین فریاد و یا ناله وی دشمن متوجه می‌شد و عملیات لو می‌رفت.

علاوه بر این رزمنده‌ای اگر در روی زمین باشد وقتی تیر می‌خورد، می‌تواند کناری بخوابد، اما تصور کنید غواصانی را که در داخل آب تیر می‌خوردند، در رودخانه‌ای مثل کارون با آن وضعیت متلاطم، شنیده‌ام جریان اروند، جریان صاف و آرام است اما در عمق آن غوغایی به پاست و خروش و طغیان واقعی رودخانه زیر آب است. به طوری که اگر لنگر کشتی که در اروند لنگر می‌اندازد ضعیف باشد جریان رود، کشتی یا یدک‌کش را از لنگر جدا می‌کند و با خود می‌برد، چه برسد به پیکر زخمی شهدای غواص.

زنجان دیار غواصان دریادل

شهیدان رضا چمنی، ابوالفضل خدامرادی، سعید حسنی تنها، محمود سهرابی، ابراهیم اصغری، یوسف قربانی و بسیاری دیگر از شهدای غواص زنجانی در همین عملیات‌ها به شهادت رسیدند.

زنجان دیار غواصان دریادل

زنجان دیار غواصان دریادل

زنجان دیار غواصان دریادل

با توجه به حضور رزمندگان زنجانی در عملیات کربلای ۴ اعلام شد

احتمال وجود شهدای زنجانی بین ۱۷۵ شهید غواص

زنجان دیار غواصان دریادل

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان گفت: احتمال می‌رود در بین ۱۷۵ شهید غواص عملیات ۴ تعدادی نیز متعلق به شهدای غواص استان زنجان باشد.

علی مهدی‌خانی  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به کشف پیکرهای مطهر ۱۷۵ شهید غواص دوران دفاع مقدس اظهار داشت: شمار پیکرهای مطهر شهدا متعلق به غواصان عملیات کربلای ۴ است.

وی با اشاره به اینکه این شهدا با دستان بسته به شهادت رسیده و زنده به گور شده‌اند، گفت: تعدادی از این شهدا به شکل غیرانسانی اعدام شده‌ و در کانال دفن شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه تقریبا ۱۰ نفر از شهدای غواص استان زنجان که در عملیات کربلای ۴ حضور داشتند مفقودالاثر هستند، بیان داشت: احتمال می‌رود از بین ۱۷۵ شهید غواص تعدادی نیز متعلق به شهدای غواص استان زنجان باشد.

وی با بیان اینکه استان زنجان در دوران هشت سال دفاع مقدس ۷۵ شهید غواص تقدیم انقلاب کرده است، ابراز داشت: شهدا برای آرامش و آسایش امروز ایران اسلامی از جان خود گذشتند.

گفتنی است، ۲۸ اردیبهشت پیکرهای مطهر ۲۷۰ شهید دوران دفاع مقدس از مرز شلمچه وارد کشور شد که از این تعداد ۱۷۵ شهید غواص خط شکن در عملیات کربلای ۴ با دستان بسته به شهادت رسیده بودند.

زنجان دیار غواصان دریادل

زنجان دیار غواصان دریادل

زنجان دیار غواصان دریادل

دوشنده شوقیله ارونده غواص

دیدی یا فاطمه رزمنده غواص

مرور ایله عزیزیم سرگذشته

شکوه حمله والفجر هشته

جوان شیر دل عشق آشناسی

گوزل اگننده غواص ی لباسی

ئولومدن اولمادی خوف و هراسی

گولوب غنچه کیمی گلشنده غواص

منار مسجد فاو اوسته یاران

ورولدی بیر علم اولدی نمایان

عنایت ایدی مظلوم خراسان

که قالسون زنده و پاینده غواص

شب حمله سودان باشین چخاتماز

یادندان یار و یولداش چخاتماز

خیالندن او قارداشین چخاتماز

که جان اوستونده وردی خنده غواص

او خوانخواهان مظلومان اروند

الهی عشقیلن سرمست و پابند

ایدوبلر حق یولوندا یاد سوگند

ایدر دلدن وفا سوگنده غواص

شلمچه دشتی اروندین کناری

بشمجی کربلانین قان دیاری

اولوب بیر پارچا یا زهرا شعاری

سالوب اشراری اوردا بنده غواص

اورکده انقلابین عشق و شوری

سالار یاده خداوند غفوری

گیچوب هر معبر صعب العبوری

ایدر دین دشمنین شرمنده غواص

او که ایثارینون قاندور ملاکی

خدادن غیری بیر کسدن نه باکی

تاپوب اللهیلن خو قلب پاکی

اولار مولایه خالص بنده غواص

بو قومین آدی مشهور مللدی

بیلور عالم بولار مرد عملدی

جهاندا آدلاری ضرب المثلدی

تاپوبدی شهرت ارزنده غواص

سوروشسان گر اورکدن آرزوسین

دیر من ایستورم دین آبروسین

آلار دریا ایچنده قان وضوسین

سالار وحشت دل دشمنده غواص

((کلامی)) بیر گجه با حال محزون

با خوردی هی آخوردی رود کارون

گوروب غواصلاری شاداولدی دلخون

دیدی ایکاش اولیدیم منده غواص

زنجان دیار غواصان دریادل

 یادشان گرامی و راهشان پر رهرو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا