زین‌العابدین امیدی

زین‌العابدین امیدی متخلص به وافد زنجانی، فرزند محمد امیدی متخلص به عاصم زنجانی، متولد ۱۵ شهریور ماه سال ۱۳۱۲ هجری شمسی در زنجان بود. وی از سن ۶ سالگی شروع به تحصیل نمود و پس از آن به تحصیلات حوزوی روی آورد و از همان کودکی شاعری اهل بیت را آغاز نمود. وی عمری را در خدمت فرهنگ و ادبیات زنجان زیست و علاوه بر تربیت شاگردان زیاد، آثاری از خود به جا گذاشت که در تاریخ ادبیات زنجان تأثیر فراوانی گذاشته و خواهد گذاشت. آثار فراوانی از ترکی و فارسی شامل مدح و مرثیه، غزل عاشقانه و عرفانی و … از وی به یادگار مانده است.

از کتاب وافد زنجانی در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی فرهنگ عاشورایی استان زنجان رونمایی شد. بیشتر مضامین اشعار ایشان در این کتاب شامل مدح و مرثیه اهل بیت (ع) است، این دیوان شامل مجموعه اشعاری در قالب‌های مدیحه، مرثیه، غزلیات، قصاید، مثنویات، دو بیتی‌ها، رباعیات، ماده تاریخ، اشعار انقلابی و … می‌شود. از دیگر آثار وافد زنجانی می‌توان کتاب نغمه موزون وی را نام برد. جمع‌آوری دیوان عاصم زنجانی، دیوان منطقی زنجانی، کتاب صبح بهار و … نیز توسط این شاعر بنام کشوری صورت گرفته است.

از ایشان در همایش تجلیل از ییرغلامان کشور در سال ۱۳۸۹ در بوشهر تجلیل به عمل آمد. ایشان در اول فروردین ماه سال ۹۰ دار فانی را وداع و به دیار باقی شتافتند و پیکر پاکشان در گلزار پایین زنجان، تدفین گردید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا