سفری پر هیجان در جاده بهشتی طارم به ماسوله + عکس

زنجان یکی از شهرهای ایران است که بیشینه تاریخی آن به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. این شهر پنچ بلوک دارد و زمان‌های قدیم به آن خمسه می‌گفتند. این شهر زیبا در شمال‌غرب ایران قرار دارد. اگر می‌خواهید به زنجان سفر کرده و از جاهای دیدنی زنجان بازدید کنید، برای این کار حداقل چند روز زمان نیاز دارید. جاذبه‌های شهر زنجان تنها به مکان‌هایی در قلب این شهر محدود نمی‌شود، بلکه زیبایی‌های بکر و دیدنی این شهر زیبا در مسیر زنجان به ماسوله هم وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای این پیمایش پر هیجان و زیبا با ما همراه باشید.

شروع حرکت در مسیر زنجان به ماسوله

شهر زنجان از شمال‌شرقی به استان گیلان ختم می‌شود. برای پیمایش زنجان به ماسوله چند مسیر مختلف وجود دارد. در این گزارش مسیر زنجان، طارم، نوکیان،اندره و ماسوله را با هم مرور خواهیم کرد. طول این مسیر در نهایت ۲۲ کیلومتر است که در ادامه مفصل به آن خواهیم پرداخت. با انتخاب این مسیر خواهید دید پیمایش مسیرهای کوهستانی البرز از دامنه‌ های جنوبی به سمت دامنه‌‌های سرسبز شمالی جذابیت‌‌های بی‌شماری دارد.

آغاز سفر از زنجان است. شما باید از زنجان با تاکسی‌های بین شهری یا مینی‌بوس به شهر درام بروید. بین مسیر سد تهم را خواهید دید و از روی رودخانه پرآب قزل‌اوزن عبور خواهید کرد. پس از رسیدن به شهر درام با تاکسی به روستای نوکیان بروید. این مسیر حدود ۱۷ کیلومتر است. لازم به ذکر است درام و نوکیان هر دو از روستاها (توابع) شهر طارم واقع در استان زنجان هستند.

علاوه بر این شما می‌توانید از شهر زنجان با مینی‌بوس یا اتوبوس دربستی مستقیم به روستای نوکیان بروید. این مسیر چیزی در حدود  ۴ ساعت به طول می‌انجامد.

تدارک برنامه شب‌مانی در طبیعت

اگر بخواهید یک روزه سفر کرده و شب‌مانی نداشته باشید، برنامه سنگینی در پیش‌رو خواهید داشت، اما بهتر است سفرتان را دو روزه در نظر بگیرید تا بیشتر از سفر لذت ببرید. به این ترتیب خستگی طولانی بودن پیمایش را کمتر حس می‌کنید. اگر قصد شب‌مانی دارید، به چادر و کیسه‌خواب نیاز پیدا می‌کند که بارتان را سنگین می‌کند؛ اما با یک برنامه‌ریزی درست زمانی برای پیاده‌روی و استراحت از سفر در این طبیعت بی‌نهایت لذت خواهید برد.

پیاده‌روی و گشت در روستای نوکیان

ابتدای مسیر پیمایشی از روستای نوکیان است. قبل از شروع پیاده‌روی بهتر است از کوهنوردان حرفه‌ای فایل‌های جی‌پی‌اس را در دستگاه جی‌پی‌اس ذخیره کنید تا در این راه به مشکلی برنخورید. برای رسیدن به ماسوله چند مسیر وجود دارد؛ اما کوتاه‌ترین و متداول‌ترین مسیر روستای نوکیان است. روستای نوکیان شبیه به ماسوله بوده و خانه‌ها در آنجا به صورت طبقاتی ساخته شده‌اند. یک پل سیمانی نیز بعد از روستا قرار دارد و پس از عبور از این پل، در سمت راست وارد باغات منطقه می‌شوید. حالا باید در امتداد رودخانه به حرکت خود ادامه دهید.

در حالت کلی مسیر نوکیان مسیر دره‌ای است. این دره به مسیر اندره یا آندرق می‌رسد. تمام مسیر نوکیان به اندره پاکوب بوده و با شیب کم و کاملا مشخص است. از گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان به کل، بز، پلنگ، کبک، خرس و… اشاره کرد. لازم به ذکر است در کل طول مسیر باید همواره مراقب گزند حشرات از جمله عقرب‌ها باشید.

در شروع مسیر زنجان به ماسوله از سمت چپ پیاده‌روی را آغاز کنید. بعد از پیمایش حدود ۱.۵ ساعت با طی مسافت ۲.۵ کیلومتری از میان دره‌ای سبز با باغ‌ها و بوته‌های وحشی تمشک و عبور از رودی کوچک به روستای تازه‌کند می‌رسید. ساختمان دبستان کمال نشانه خوبی برای مشخص شدن روستای تازه‌کند است.

از دیگر جاذبه‌های این منطقه که پس از طی زنجان به ماسوله بسیار دیدنی است، پارک جنگلی ماسوله، موزه حیوانات، موزه عون‌بن‌علی، خانه‌درزی، پله‌ چوبی، پل‌ حاجی‌محمدحسن و… هستند.

ورود به روستای تازه‌کند

ادامه مسیر از تازه‌کند به روستای اندره است. سکوتی که در پیمایش این مسیر زیبا حاکم است، آرامشی کم‌نظیر را رقم می‌زند. هرچه به اندره نزدیک‌تر شوید، خنکی هوا را بیشتر حس می‌کنید، اگر در تابستان سفر می‌کنید، خنکی هوا بسیار دلچسب خواهدبود. اگر در فصول دیگر به این منطقه سفر می‌کنید، بهتر است که لباس گرم همراه داشته ‌باشید. البته بهترین زمان سفر به این منطقه، معمولا از اوایل خرداد تا اواسط تیر است.

پنج کیلومتر از تازه‌کند، حدود ۲.۵ ساعت که پشت سر بگذارید، اولین خانه‌ها در اندره با حالت پلکانی پیدا خواهند شد که نویدبخش رسیدن به روستای اندره است. در این روستا مکان‌های مسطح یا با شیب بسیار کم برای کمپ و شب‌مانی وجود دارد که برای استراحت بسیار مناسب هستند.

ادامه پیمایش زنجان به ماسوله

حرکت به سمت گردنه ماسوله را ادامه دهید. بعد از پیاده‌روی از روستای اندره تا گردنه جاده خاکی که حدود یک ساعت به طول می‌انجامد، وارد خط‌الراس کوه‌های مشرف به ماسوله شده و از جاده ماجلان به سمت ماسوله حرکت خواهید کرد. در مسیر ماسوله-خلخال بارندگی فراوان است و طراوت زیبایی خاصی به طبیعت بکر آن منطقه داده است. هوایی بی‌نظیر که هر لحظه تنفسش حس سبکی و تازگی دارد و خاطره به یادماندنی در سفرتان رقم خواهد زد.

از گردنه جاده خاکی تا ماسوله اگر بارندگی و مه غلیط باشد، بعد از سه ساعت پیاده‌روی به ماسوله مب‌رسید. در غیر این صورت زودتر از این زمان به ماسوله خواهید رسید. البته وقتی جاده خاکی به پایان می‌رسد، وارد منطقه جنگلی به نام خارند می‌شوید. زیبایی‌های جنگل جلوه‌ای ویژه به طبیعت داده که کمتر کسی دوست دارد این منظره تمام شود. بعد از حدود ۸ ساعت پیاده‌روی سبک بالاخره از زنجان به ماسوله می‌رسید.

زیبایی‌های طبیعت ماسوله

ماسوله یکی از مکان‌های تاریخی و توریستی مهم ایران به‌شمار می‌رود. درفصل بهار و تابستان سرسبز و خنک است، در پاییز سرد و در زمستان پوشیده از برف است. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان قراردارد. حالتی جنگلی و کوهستانی داشته و خانه‌های آن پلکانی هستند. گویی خانه‌ها در دل کوه ساخته ‌شده‌اند و منظره بسیار زیبا و وصف نشدنی به طبیعت بکر این منطقه داده‌اند.

اگر بخواهیم کمی از طبیعت ماسوله سخن بگوییم و آنها را معرفی کنیم، از آبشارهای ماسوله شروع می‌کنیم. از آبشارهای واقع در ماسوله می‌توان به آبشار رودخان (با بیش از ۲۰متر ارتفاع)، لارچشمه، کوشم، آبشار خرم‌بو (خربو) و تریشوم که هرکدام زیبایی‌های ویژه خود را دارند اشاره کرد. همچنین قله‌های مرتفع این منطقه، قله بسیار زیبا و سرسبز شاه‌معلم با ارتفاع ۳۰۵۰ متر از سطح دریا و ییلاق کوربار ماسوله هستند.

از دیگر جاذبه‌های این منطقه که پس از طی زنجان به ماسوله بسیار دیدنی است، پارک جنگلی ماسوله، موزه حیوانات، موزه عون‌بن‌علی، خانه‌درزی، پله‌ چوبی، پل‌ حاجی‌محمدحسن و… هستند. بازار ماسوله هم که چهار سطح مجزا ازهم دارد. این بازار دو طبقه‌ای است و مغازه‌هایش درسطوح بالا و پایین واقع است. گردشگران هنگام سفر به ماسوله می‌توانند از این بازار انواع سوغاتی‌ها مانند زیورآلات دست‌ساز، تزیینات، خوراکی‌ها، ترشی‌جات و عروسک‌های بافتنی زیبا بارنگ‌های شاد یادکرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا