شهر نوربهار

شهر نوربهار یا نورآباد شهری در بخش مرکزی شهرستان خدابنده استان زنجان ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر ۳٬۶۶۰ نفر (در ۱٬۰۸۷ خانوار) بوده‌است.اولین نام این روستا ویج بوده ، بعد از آن این نام تغییر یافت و نورآباد نام گرفت. و بالاخره نام این شهر به نوبهار تغییر یافت.

شهر نوربهار

شهر نور بهار در بخش مرکزی شهرستان خدابنده در ۳۱ کیلومتری شهر قیدار نبی (ع) واقع شده وبا جمعیتی بالغ بر ۴۰۰۰ نفر از پرجمعیت ترین روستاهای استان زنجان می باشد که با روستاهای جرین کهلا اباد محمود آباد و آزانبار سعید آباد همجوار میباشد. این شهر به دلیل داشتن زمینهای هموار و مسطح استعداد زیادی در کشاورزی دارد و یکی از قطب های کشاورزی استان زنجان میباشد و پروژه های اجرا شده در بخش کشاورزی نشان از اهمیت کشاورزی در این روستا داردکه یکی از این پروزه ها سد خاکی نورآباد میباشد که کار مطالعه آن به اتمام رسیده که با افتتاح این سد انقلابی در کشاورزی این منطقه رخ خواهد داد این شهر در دوران پادشاهی سلطان محمد خدابنده در سلطانیه از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده که کاشی های سفالی کشف شده درتپه باستانی نورآباد صحت مطالب را تایید میکند نوربهار از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی شهرستان خدابنده واقع شده و آخرین شهر بخش مرکزی خدابنده میباشد که با بخش آوج شهرستان بویین زهرا همجوار میباشد برای ورود به این شهر از چندین مسیر میشود وارد شد یکی ازطرف شهرستان خدابنده مسیر روستای محمود آباد ودیگری از جاده ابهر قیدار مسیر ازروستای دوتپه ومسیر دیگر جاده همدان قزوین میباشد که از شهر آبگرم به سمت حصار ولیعصر(عج)و نورآباد میباشد.

جاهای دیدنی نوربهار

کاشی های مطلایی و سفال های سلطان آبادی به دست آمده از تپه باستانی نوربهار گواه رونق اقتصادی و فرهنگی این شهر در قرن هفتم و هشتم و دوران ایلخانیان است.

شهر نوربهار

بیوک تپه (شماره ثبت ۱۰۴۷ تاریخ ثبت ۱۳/۱۲/۱۳۵۴)

تپه باستانی نوربهار معروف به بیوک تپه به اعتقاد اهالی از جمله آثار باقی مانده شهر تاریخی جم است که کاوش های چندانی در این تپه صورت نگرفته است لیکن در برخی حفاری های سطحی آثار مربوط به صده هفتم و هشتم هجری ار آن بدست آمده است.

امامزاده اسماعیل نوربهار

امامزاده اسماعیل معروف به اسماعیل شماع با ۶ واسطه به امام حسن مجتبی (ع) می رسد.این امامزاده اسماعیل شماع ابن القاسم ابن الحسن ابن الزید ابن امام حسن (ع) است.فرزند امام زاده اسماعیل (ع) به نام امام زاده خلیفه (ع) در شهر گرماب به خاک سپرده شده است.

سنگ آدم نمای نوربهار

این سنگ در ۵ کیلومتری شهر نوربهار در منطقه موسوم به بورون قشلاق واقع شده است این منطقه منحصر به فرد و زیبا دارای طبیعتی بکر و دلنشین است و بازدید آن به علاقمندان طبیعت توصیه می شود.

 

شهر نوربهار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا