قلعه تپه ابهر

در شهرستان ابهر چندین تپه تاریخی وجود دارد. قلعه تپه ابهر یکی از تپه های تاریخی شهرستان ابهر است. بنا به گفته کارشناسان قلعه تپه ابهر قدیمی ترین سند هویت تاریخی و فرهنگی می باشد.

قلعه تپه ابهر از بزرگترین مکان های باستانی در اطراف حوضچه آبریز ابهر رود است که بر روی برآمدگی کم ارتفاعی در کناره جنوبی این رود قرار دارد. ارتفاع این قلعه تپه در حدود ۱۵۴۰ متر می باشد. قلعه تپه ابهر در حال حاضر به علت تخریب گسترده ای که صورت گرفته نمی توان وسعت اولیه آن را مشخص کرد.

این قلعه تپه در حاشیه شرقی ابهر قرار دارد. بسیاری از بخشهای آن جهت ساختمان سازی تخریب شده است.اما خوشبختانه قسمتی از اثر تاریخی در این منطقه باقی مانده است. این قلعه تپه یکی از مکان های گردشگری و تاریخی استان زنجان و شهرستان ابهر محسوب می شود.

طبق تحقیقاتی که در سال ۱۳۹۰ توسط کارشناسان صورت گرفته.آثاری از دوره اشکانی، اسلامی و احتمالا ساسانی و عصر مفرغ(عصر برنز)  از آن کشف شد. همچنین شواهدی از عصر آن بدست آمده است. با تحقیقات و خاک برداری های انجام شده توسط کارشناسان لایه هایی مربوط به دوران اسلامی و قدیمی ترین لایه ها به مفرغ می باشد.
از این تپه تاریخی آثاری قدیمی کشف شده است. این اشیاء تاریخی هرکدام به دوران مختلفی متعلق است. مهمترین اشیاء کشف شده از این قلعه تپه شامل موارد ذیل است:

سفال های خاکستری: این نوع سفال ها پر تعداد ترین سفال باقی مانده از عصر آهن می باشد.

سفال قرمز: این نوع سفال از نظر تعداد پس از سفال خاکستری بیشترین سفال به جای مانده در این منطقه است.

سفال با نقش کنده ظریف: از این نوع سفال ها قلعه تپه ابهر کمتر مشاهده شده است.تنها دونمونه در تحقیقات به عمل امده اکتشاف شده است. اکثر این مکشوفه ها به عصر برنز نسبت داده شده اند.

برای بازدید از این قلعه تپه باید به استان زنجان و سپس به شهر ابهر سفر کنید.قلعه تپه در ابهر، خیابان خلیل طهماسبی، روبه‌روی شبکه بهداشت قرار دارد.

قلعه تپه ابهر

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. سلام
    خداقوت، احتمالا در بارگزاری عکسها اشتباهی رخ داده،این عکس مربوط به قعله تپه نیس،عکس مطلعق به روستای تاریخی قروه(ابهر) است،همینطور عکس چشمه علی بلاغی هم گویا اشباه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا