قلعه لک ‎لک ها ماه نشان

قلعه لک ‎لک ها در روستای شکورچی، یکی از زیباترین جاذبه‌های استان زنجان محسوب می شود. حکمرانان این قلعه پرندگان سفید رنگی هستند که در فرهنگ عامه خوش‌یمن هستند. حاجی لک لک‌ها در روستای شکورچی شهرستان زنجان در استان زنجان بر فراز صخره‌هایی طبیعی که به برج و بارو قلعه‌ای می‌ماند، آشیانه کرده‌اند.

آب و هوای مناسب این منطقه موجب شده لک لک‌ها این منطقه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کنند. حال زیبایی این قلعه طبیعی و حضور حاجی لک لک‌های سپید و خوش‌یمن این منطقه را برای گردشگران جذاب کرده و منطقه گردشگری بوجود آورده است که نشان از انس و الفت مردمان آن و لک لک‌ها دارد.

گردشگران نیز در سفر به روستای شکورچی هم می‌توانند سری به حاجی لک لک‌ها بزنند و هم با طی مسافتی اندک ساعاتی خوش در کنار رودخانه زیبا و پر آب قزل اوزن با خانواده خود داشته باشند.

لک لک از مرغان کوچ کننده و مهاجر است که بر نقاط مرتفع و در میان مردم لانه می‌سازد. هر سال در فصل شکوفایی و طراوت طبیعت از دور دست‌ها به لانه‌اش مراجعت می‌کند و تا پاییز می‌ماند، علت این که این مرغ را حاجی نامیده‌اند این است که مردم ایران فکر می‌کردند لک لک در فصولی که ناپدید می‌شود و مهاجرت می‌کند به خانه خدا و به زیارت کعبه می‌رود و، چون باز می‌گردد حاجی شده است، این است که او را حاجی لک لک نامیده‌اند. در فرهنگ عامیانه معتقدند دیدن حاجی لک لک در خواب میمون و مبارک است.

قلعه لک لک‌ها در فاصله حدود ۱۰۰ زنجان – ماهنشان و در نزدیکی روستای شکورچی قرار گرفته است. لانه‌های این پرندگان زیبا روی تیغه‌ای از عوارض طبیعی زمین که به صورت دیواره‌ای عظیم و مرتفع تشکیل شده برپا شده است.

 

قلعه لک ‎لک ها ماه نشان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا