مدرسه علمیه هیدج

مدرسه علمیه هیدج در ناحیه ای به همین نام در ۷۲ کیلو متری شرق شهرستان زنجان قرارگرفته است . از جمله سازه های معماری این بنای مذهبی که دارای مختصر تکنینکهای تزئینی است، فضای ورودی دو اشکوبه آن است که شامل یک هشتی مزین به طاقنماهایی با قوس نعل اسبی و دالانهایی در غرب و شرق آن می باشد ,این دالانها ضمن تقسیم نمودن فضا به زیباترین شکل ممکن همراه با اجزاء دیگر یادآورد الگوهای متعارف در نوع فضاهای ورودی در معماری سنتی ایران خاصه دوره قاجاری است .

حجره های دهگانه این مدرسه در سمت غرب که بخش پیش آمده آنها دارای قوس جناغی است مشرف به میانسرای مستطیل شکل گسترده شده اند .
بر روی بخش میانی بدنه دیوارآجری ضلع شرقی این میانسرا کتیبه ای سنگی وجود دارد که زمان ساخت بنا به سال ۱۲۷۵ هجری قمری به خط نستعلیق حجاری شده است .
همچنین وجود طاقنماهایی با قوس هلالی و تزئینات مختصر آجرکاری بصورت خفته و راسته و پتگین جلوه خاصی را به بدنه آن بخشیده است .
لازم به ذکر است که مدفن مرحوم آخوند ملا علی معروف به آخوند مولوی از رجال مذهبی دوران قاجار نیز در این مدرسه قرار دارد که تاریخ آن طبق کتیبه گچبری شده بر پیشانی یکی از حجره ها به سال ۱۳۲۶ هجری قمری باز میگردد .
این بنا به شماره ۲۳۸۷/۴/۵/۷۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا