مرحوم یدالله نجات

  مرحوم یدالله نجات شاعر اهل بیت عصمت و طهارت، حاج یدالله نجات در سال ۱۳۲۱ شمسی در شهر زنجان متولد شد .در ۱۳ سالگی پس از ۲۲ سال در سال ۱۳۵۶ به علت رسیدگی به پدر و مادر خانه و مغازه خود را فروخته و به زنجان عزیمت میکند .

در تهران هیئت حضرت رقیه(س) را به همراه مرحوم حاج سید تقی قریشی و دیگر دوستان تأسیس می‌نمایند که حتی بعد از عزیمتش به زنجان چند سالی همواره در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به تهران رفته و در کنار دوستان در عزای سالار شهیدان شرکت میکردند.

  ایشان چگونگی آغاز به شعر خود را این گونه بیان مینمایند:«حدود سال ۱۳۴۸ در منطقه جوادیه تهران مجلس روضه‌خوانی و عزاداری در منزل برپا نمودیم. آن زمان جناب آقای حاج اصغر گنج خانلو مداح عالی قدر در تهران تشریف داشتند از ایشان دعوت شد .و عده زیادی از مادحین و شعرای گران قدر از جمله آقای فکری به همراه ایشان تشریف داشتند از آن جا که مجلس به اوج خود رسیده بود گویا قلبم آتش گرفته و می‌سوخت در آن هنگام با سوز دل نیت کردم. یک کلام از حاج اصغر آقا التماس دعا کردم و مجلس تمام شد .مهمان‌ها رفتند بعد از مدت‌ها این مجلس امام حسین(ع) فراموشم نمی‌شد یک شب در خواب و بیداری رو به درگاه خداوند مهربان آوردم و به حضرت امام حسین(ع) توسل نمودم که خداوندا مرا هم از نوکران امام حسین(ع) قرار بده قلم روی کاغذ گذاشتم تا بنویسم به ذهنم آمد که حضرت سیدی تو مولای من هستی من نوکر شما هستم مرا به نوکری دربار خود قبول بفرما تصمیم گرفتم بنویسم چون حضرت عباس(ع) الگوی ادب و معرفت بود.»  کتاب شعر مرحوم یدالله نجات با نام «سفینه نجات» در دست چاپ می‌باشد.

اگر مطالبی در مورد مشاهیر زنجان می دانید با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا