میدان مسگرهای زنجان

میدان مسگرهای زنجان ،یکی از مراکز با سابقه طولانی در تولید ظروف مسی در زنجان می باشد. مساحت فعلی این میدان قدیمی شهر زنجان بالغ بر ۳۰۰۰ متر مربع می باشد و قریب به ۶۰ کارگاه مسگری و سفیدگری با حضور استادکاران نامی در زمینه مسگری زنجان در آن فعال م باشند که با روشهای دستی و سنتی در زمینه تولید ظروف مسی مشغول فعالیت می باشند، استادانی که با مهارت بی نظیر خود قادر به تولید سفارشهای خاص مشتریان می باشند. دیگ های بزرگ مسی، مجموعه ظروف پذیرایی و غذا خوری ، انواع قابلمه و لوازم آشپزخانه، سماور، ظروف بهداشتی، انواع محصولات تزیئنی و کاربردی مسی ، نمونه ای از اقلام عرضه شده توسط هنرمندان مسگر در کارگاهها و فروشگاههای میدان مذکور می باشد.

میدان مسگرهای زنجان

اوج هنر فلزکاری دوره اسلامی مربوط به سلجوقیان است که در این دوره زنجان در کنار مراکزی چون خراسان، موصل، همدان، ری و اصفهان یکی از مهمترین قطبهای فلزکاری محسوب می شده و در این دوره زنجان بعنوان یکی از مهمترین مراکز تهیه ظروف مرصع کاری شده ، مطرح بوده است. در دوره ایلخانی با توجه به نزدیکی پایتخت حکومت ایلخانان به زنجان و توجه حکمرانان ایلخان به فلزکاری و نیز وجود گویهای مرصع نقره کوب، مربوط به این دوره که نام سلطان اولجایتو در آن حک گردیده می توان موقعیت فلزکاری در دوره مذکور را تصور نمود.

در دوران معاصر و اندکی قبل از آن شنیدن واژه مس و مسگری در اذهان عموم تداعی کننده زنجان و بازار مسگران آن بوده است. ، متاسفانه، هنر صنعت مسگری در زنجان طی دو دهه اخیر به دلایل مختلفی دچار افول تامل برانگیزی گردیده، به طوری که از حدود ۸۰۰ مسگر در حال حاضر فقط ۲۵ مسگر باقی مانده است. از روشهای بکار رفته جهت تزئینات بر روی ظروف مسی در این شهر می توان به قلمزنی روی آن اشاره نمود.

 

میدان مسگرهای زنجان

مسگری به عنوان یکی از صنایع دستی استان زنجان از قدمت بسیار بالایی برخوردار است. ظروف مسی درزمان حاضر با استفاده از ورق مس و روش چکش کاری گرم و سرد ساخته می‌شود که فرم دهی ورق مس به روش چکش کاری، دندانه دار کردن لبه‌هایی که به هم متصل می‌شوند، باز کردن دندانه‌ها به روی هم، چفت کردن و چکش کاری آنها، اضافه کردن با رˈتنه کار و برنجˈ و گرم کردن وچکش کاری مجدد آن مهمترین مراحل کار مسگری است. چاقو از مهمترین صنایع دستی استان زنجان محسوب می‌شود که قدمت تولید آن به ۲ هزار سال می‌رسد.

نحوه دسترسی به میدان مسگرها

آدرس: زنجان ،خیابان امام نرسیده به چهار راه امیر کبیر، انتهای کوچه حاج شیخ علی (نساجی مازندران)

 

 

میدان مسگرهای زنجان

میدان مسگرهای زنجان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا