چاقوسازی : استاد محمد رضا فرجیان

محمدرضا فرجیان متولد سال ۱۳۴۳ در شهر زنجان، و فرزند مرحوم «حسین فرجیان» از   چاقو سازان شاخص و بنام استان می باشد. وی این هنر-صنعت را نزد پدرش آموخته و حدود۳۰ سال سابقه فعالیت در این حرفه را دارد.

وی با همراهی پدرش چه در زمینه ساخت انواع چاقو و چه در ساخت انواع شمشیر، قمه، خنجر و قداره، آثار ارزشمندی را از خود به جای گذاشته است.

ایشان برای ساختِ تیغه اکثر چاقوها و شمشیرها از فولاد، و فقط در موارد تزئینی گاهی از برنز استفاده کرده. و همچنین برای دسته چاقوها از شاخ «گوزن» و «گاومیش»، و در چاقوهای ظریفتر و قلمتراشها، «صدف» دریایی و مصنوعی را بکار می برد.

آقای فرجیان در نمایشگاههای متعدد کشوری حضور داشته که در اکثر این نمایشگاهها به عنوان بهترین غرفه دار و صنعتگر نمونه از ایشان تجلیل به عمل آمده است. همچنین در سال ۱۳۷۱ در مراسم تجلیل از هنرمندان و صنعتگران نمونه کشور لوح تقدیر دریافت نموده است.

                   از آثار پدر ایشان، در موزه کشورهای آلمان، فرانسه، و موزه های شخصی کلکسیون دارانِ کشورهای حاشیه خلیج فارس، نگه داری می شود.

           فردی به نام آقای مشتاق، کارشناس و محقق هنرهای فلزی که ساکن کشور آلمان می باشد تعدادی از آثار او و پدرش را خریداری نموده و در کتابی به نام  Arms And Armer from Iran ، تصاویری از مرحوم حسین فرجیان و آثار او را به چاپ رسانده، و از وی بعنوان هنرمند برجسته صنعت فلزکاری و چاقوسازی نام برده است. همچنین از محمدرضا فرجیان بعنوان بهترین شاگرد و دنباله رو  ایشان یاد نموده است.

از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سالجاری، تعداد ۴۴ قبضه از شمشیرها، خنجرها، و سایر چاقوهای ساخت وی و پدر مرحومشان در زمره آثار موزه ای خریداری شد. همه این آثار منحصر بفرد بوده و بر روی تیغه اکثر آنها، نقشها و کتیبه های طلاکوبی شده  وجود دارد.

آدرس محل کار: زنجان- چهارراه امیرکبیر- روبروی دبیرستان امیرکبیر- چاقوی فرجیان

تلفن محل کار:۰۹۱۲۷۴۱۸۸۰۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا