چشمه آرکویین ایجرود

چشمه آرکویین ایجرود در شهرستان ایجرود و در روستایی به همین نام واقع شده است. این آبگرم از جاذبه های منطقه در استان زنجان بوده و با خواص درمانی و طبیعتی دل انگیز مورد توجه گردشگران است.استفاده و بهره‌ برداری بهینه از آب ‌های گرم و معدنی از مهم ‌ترین منابع جذب گردشگر است. آب‌ های معدنی از اولین داروهای کشف‌شده طبیعی هستند و به راحتی می ‌توانند بخشی از هزینه‌ های درمان بیماران را در مقیاس کلی کاهش دهند. چشمه و آبگرم آرکویین در جاده ایجرود ـ بیجار واقع شده و در منطقه شناخته شده است.

چشمه آب گرم آرکویین در روستای آرکویین ایجرود قرار دارد. این آب معدنی با دبی سه لیتر در ثانیه در ارتفاع ۱۴۰۰ متر از سطح دریا واقع شده است و از نوع آب سرد معدنی سولفوره به شمار می رود. این چشمه دارای گودال یا استخر خاکی برای استحمام است و ساماندهی مناسبی ندارد. روستای آرکویین از شهر زرین ‌آباد حدود بیست کیلومتر فاصله دارد و کاربری این چشمه برای استحمام است. این روستا و چشمه آب گرم آن از سمت استان کردستان (بیجار) و استان زنجان (از سمت شهر قیدار و شهر زنجان) قابل دسترسی است.

چشمه آرکویین ایجرود

جاهای دیدنی شهرستان ایجرود

عمده ‌ترین جاذبه‌ های طبیعی و تاریخی شهرستان ایجرود که این منطقه را از سایر نقاط استان متمایز نموده و شرایط لازم را برای گردشگری و به ‌ویژه اکوتوریسم فراهم می ‌نماید عبارتند از: تنوع راه‌ های ورودی و خروجی شهرستان با حداقل هشت مسیر جاده آسفالته فرعی و یک جاده فرعی اصلی غرب کشور که در طول و عرض شهرستان گسترده شده ‌اند، به عبارتی می توان گفت که جاذبه‌ های گردشگری طبیعی و تاریخی که عمدتاً در جوار هم قرار گرفته‌ اند در یک کریدور تاریخی و طبیعی از آثار تاریخی زنجان، سلطانیه، سجاس، قیدار نبی شروع و از طریق آثار تاریخی گلابر و مناظر طبیعی و دیدنی آن به زرین آباد که از کنار دریاچه سد گلابر نیز عبور می‌ نماید به مناظر بسیار زیبا و آثارتاریخی روستای خوئین (قلعه زیر زمینی دژمنده و بازار و گرمابه) و چشم‌ انداز طبیعی زیبای باغات، جنگل ‌ها و آبگرم روستای ارکوئین، گورستان ‌های تاریخی با قدمت بسیار زیاد روستاهای قمچقای بلوبین و سعیدآباد و خوئین و همچنین میل خوئین، پل تاریخی قجور احداث شده بر روی رودخانه قزل‌ اوزن با ورود به شهرستان ماهنشان و اثر تاریخی تخت سلیمان در شهرستان همجوار یعنی تکاب در استان آذربایجان‌ غربی ختم می ‌شود. مسیر فوق دارای ویژگی ‌هایی منحصر به فرد است.

شهرستان ایجرود یکی از شهرستانهای استان زنجان به مرکزیت شهر زرین‌آباد است. این شهرستان با شهرستانهای زنجان، خدابنده ،ماهنشان و همچنین شهرستان بیجار در استان کردستان همجوار میباشد. شهرستان ایجرود دارای دو بخش مرکزی و حلب میباشد که بخش مرکزی آن از شهر زرین‌آباد و روستاهای دهستان‌ ایجرود بالا، دهستان گلابر و دهستان سعید آباد و همچنین بخش حلب از شهر حلب و روستاهای دهستان ایجرود پایین تشکیل یافته.

نحوه دسترسی به چشمه آرکویین

زنجان تا زرین آباد ۳۶ کیلومتر، تا ارکویین ۲۱ کیلومتر و از زنجان تا ارکوین ۵۷ کیلومتر راه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا