چشمه علی بلاغی ابهر

یکی از مکان های دیدنی و طبیعی شهرستان ابهر چشمه علی بلاغی است. آب این چشمه پر آب و زلال و گوارا است که از دامنه کوه هها بیرون می آید. مقدار آب این چشمه در فصول مختلف سال تغییری نمی کند. از آب چشمه علی بلاغی کشاورزان برای آبیاری مزارع و باغ ها استفاده می کنند.

غارهای متعدد در قسمت شرقی چشمه به جذابیت های گردشگری این منطقه افزوده است. غار (زگیل) از مهمترین غارهای این منطقه می باشد که به جذابیت های گردشگری اطراف چشمه علی بلاغی افزوده است. طول این غار به چندصد متر می رسد. احتمال وجود غارهای بزرگتر نیز در ادامه این غار داده می شود.

این مکان مناسب برای شب مانی است. البته با رعایت نکات ایمنی.داشتن چادر، کفش، لباس و جعبه کمک های اولیه الزامی است.بهتر است در فصل های بهار و تابستان برای شب مانی اقدام شود.

هدف اصلی سفر به منطقه دیدن چشمه علی بلاغی است. هرچند که میزان آب این چشمه در طی فصول مختلف تغییری نمی کند.اما گشت و گذار در طبیعت اطراف چشمه خالی از لطف نیست.با توجه به کوهستانی و سردسیر بودن این منطقه فصل های بهار و تابستان بهترین زمان پیشنهادی برای سفر به این منطقه بسیار زیبا و طبیعی است.

مهمترین محصولات این روستا غلات و عسل است.اهالی این منطقه به زراعت و کشاورزی مشغول هستند.اطراف چشمه علی بلاغی به دلیل داشتن طبیعتی بکر و موقعیت مناسب طبیعی امکان نگهداری زنبور عسل را برای اهالی روستا فراهم نموده است.اکثر اهالی این صاحب کندوهای زنبور عسل هستند.در صورت سفر به به این منطقه زیبا می توانید از عسل تولید شده توسط روستاییان به عنوان سوغاتی تهیه فرمایید.

برای بازدید از این چشمه باید به استان زنجان و شهرستان ابهر سفر کنید.این چشمه در جاده ابهر به قیدار واقع شده است. در جاده ابهر به قیدار بعد از طی حدود ۱۳ کیلومتر به سد کینه ورس می رسیم. اگر جاده فرعی به سمت روستای چالچوق و سد کینه ورس را ادامه دهیم، بعد از گذر از روستای چالچوق به چشمه علی بلاغی خواهیم رسید. درست در رشته کوه های روبرو  یعنی در سمت شمال ابهر نیز نرسیده به ییلاق مرشون و بعد از روستای کوله خانه یا گله خانه، که خود طبیعتی دیدنی دارد، روستای دیگری نیز با نام علی بلاغی وجود دارد.

چشمه علی بلاغی ابهر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا